10 důvodů proč mít rád Prahu

0

V prvních týdnech mi Praha připadala hrozně nepřátelská. Člověk nemohl vkročit do silnice, aniž by ho vzápětí nesrazilo auto, tramvaj nebo autobus; lidi byli zlí a pořád někam pospíchali; metro si jezdilo, jak chtělo, a vůbec nedbalo jízdního řádu na idos.cz. Moje naivní, stydlivá a ufňukaná dušička s prachmizernou orientací to tu ze začátku vůbec neměla jednoduché. Ale zvykla jsem si. Co mi taky zbývalo, žejo. Teď, po roce a půl, už mám Prahu upřímně ráda.

Čas od času si od všeho toho ruchu a shonu taky ráda odpočinu na našem maloměstě, ale už po pár dnech mi Praha začne chybět.

Nakonec jsme si padly do oka. Jak to?

 1. Protože tu existují Karlův most, Smetanovo nábřeží, Náměstí Míru a Národní třída -> moje oblíbené procházkové trasy.
 2. Protože lidi jsou tu vlastně moc fajn. Jen to trvá, než mezi ně zapadnete. Třeba Brňáci se mi zdáli milí a přívětiví okamžitě, na Pražáky si musíte trochu zvyknout. Něco jako psi a kočky. Psi vás milují po prvním pohlazení, ale elegantní číču jen tak lehce nezlomíte.
 3. Protože od 9 ráno do 9 večer seženete čerstvé boloňské špagety, květované šaty i nejnovější knižní bestseller. #vyzkoušenozavás. Jakožto rodačku z místa, kde po páté odpolední nefunguje nic kromě supermarketu, mě tohle ještě nějakou dobu bude uchvacovat.
 4. Protože MHD je tu strašně jednoduchá, hned jak si zapamatujete, že, že áčko je zelený, béčko žlutý a céčko červený.
 5. Protože kavárny tu nefungují na kávě Illy a šlehačce ve spreji. Kavárny jsou tu noblesní a designově vyšperkované a vy chcete věnovat celou výplatu, abyste tam mohli každý den od rána do večera sedět, číst si a zvesela tloustnout na jejich dobrotách.
 6. Protože se tu každoročně koná veletrh Svět knihy. A tuny dalších akcí, ale co si budeme povídat, Svět knihy je jen jeden.
 7. Protože když si nepřipadám hezká, může mě těšit pomyšlení, že je to všem ukradené a že mě tu stejně nikdo nezná. Na našem maloměstě bych zákonitě potkala tři bývalé spolužačky, dva sousedy a někoho, kdo se mi tajně líbí. Všichni by viděli, jak strašně nejsem hezká.
  Probůh!
 8. Protože nákupy jsou tu opravdovými šílenými nákupy. Znáte takové to, jak běháte po nákupním centru sem a tam, z obchodu do obchodu, z patra do patra, protože absolutně nevíte, co vlastně chcete, když je toho všude kolem tolik? Jasně, někdy je fajn přijít do sušického Tesca a vybrat si v F&F to jediné hezké tričko. Ale někdy je taky fajn mít
  kolem sebe milion triček a nevědět, které vlastně chci.
 9. Protože je tu naprosto jedinečná atmosféra. Zkuste si teď někdy sednout na Náměstí Míru. Uslyšíte křik lidí, hluk aut a tramvají, švitoření ptáků, klavírní etudy (no fakt, je tam totiž jedno z těch Pián na ulici); ucítíte vůni rozkvetlých šeříků, pach moči a rohlíky v párku opodál. Je parádní vnímat Prahu všemi smysly.
 10. Protože Praha mě toho spoustu naučila. Třeba to, že když se ztratím, nemám ztrácet hlavu a najít nejbližší metro / tramvaj. A nebo se prostě zeptat. Ptát se žen, i když muži jsou obvykle ochotnější, ale vysvětlují stylem: „Dvacet metrů severozápadním směrem…“, což nechápu. Praha mě naučila, že dobré jídlo nenajdu vždycky v restauraci, o které se zrovna mluví nejvíc a že eskalátory v metru nejsou dobré místo, kde vytahovat mobil. Když spadne, ty ostré hrany schodů mu rozbijí displej.

Praha mě naučila, že v Sherwoodu na Hlaváku po desáté večer je lepší mít hlavu sklopenou a rychle ho projít; když se budete rozhlížet, uvidíte věci, které jste nikdy vidět nechtěli. Pokud se před revizorem rozbrečíte, vyděsíte ho tak, že vás radši nechá
jít (zvlášť vy, kluci!). Neopírejte se o dveře vagonu v metru, zvlášť ne o ty vpravo ve směru jízdy, upadnete, když se pak na Vyšehradě otevřou. Noste s sebou dezinfekční gel a sušenku. Když hodíte požadovaný obnos hned do prvního velkého dalekohledu na Smetanovo nábřeží, stejně ty klapky zůstanou zavřené.

A kochejte se! Praha je totiž hrozně krásná.

Share.

Leave A Reply

AlphaOmega Captcha Mathematica  –  Do the Math