Jak založit sladkovodní akvárium a co vše je potřeba?

0

Jednoduchý návod, jak vytvořit akvárium, které vám bude přinášet radost mnoho dalších let. Připravte si písek, filtraci, teploměr, rostlinky a jdeme na to. Pokud víte, jaké rybičky budete pořizovat, vytvořit si doma svůj malý koutek pestrobarevné přírody zvládnete během jednoho dne.

Co budete potřebovat?

Akvárium, kryt se světlem, stojan na akvárium, filtraci, vzduchování, topení, osvětlení, teploměr, písek či substrát, rostlinky, dekorace do akvária.

Kam s akváriem

Rozmyslete si, jak velké akvárium budete pořizovat. S menšími akvárii, která lze po odpuštění části vody pohodlně přenést, není tolik práce jako s těmi většími. Akvária vypadají velmi efektně zapracovaná do nábytku na míru nebo v nábytku koupeném ve specializovaných akvaristických prodejnách. Pořídit můžete i speciální stojan. Ať zvolíte jakékoli řešení, nad akváriem by mělo zůstat minimálně 30 cm volného prostoru pro údržbu.

S velikostí akvária však souvisí ještě jeden aspekt, na který je třeba dávat pozor – a tím je tíha. U větších akvárií (nad 100 l) a velkých akvárií (nad 250 l) je zapotřebí myslet na statiku místnosti. Tato akvária se doporučují částečně ukotvit na nosnou stěnu, aby se váha nádrže rozložila. Dalšími parametry pro umístění akvária je světlo (jeho přemíra vede k bujení řas) a intenzita okolních vzruchů (stresují ryby). Nádrž by proto měla být umístěna na klidném a spíše stinném místě.

Akvárium – tvar a provedení

Velikost akvária je odvislá od ryb, které zamýšlíte chovat. Např. pro běžné nenáročné druhy ryb (živorodky, tetry, pancéřníčci, menší krunýřovci) postačí 50 l nádržka. Akvárium by mělo být vysoké max. 60 cm. Vzhledem k dostatečnému prosvětlení sloupce vody a pohodlnosti při údržbě je nižší akvárium vhodnější. Tvar nádrže by měl odpovídat jejímu budoucímu umístění. Velmi kladně jsou vnímané ty, které jsou širší než vyšší, a to minimálně v poměru 2:1.

Kryt na akvárium a světlo

Kryt zabraňuje možnému padání nečistot do akvária a je-li v něm umístěné světlo, vodu prosvětluje. Pokud zařizujete rostlinné akvárium, je dostatečné prosvětlení vody klíčové. Kryt akvária s osvětlením je běžně k dostání ve specializovaných prodejnách, nebo vám jej na míru vyrobí specializovaná firma zabývající se konstrukcí akvárií. Pro růst rostlin v tzv. rostlinném akváriu se doporučuje výkon osvětlení alespoň 0,5W/l. Při nižším výkonu (nebo nedostatečně prosvětleném podloží u hlubokých akvárií), rostliny strádají, nerostou a v horším případě začnou uhnívat.

Filtrace, topení a teploměr

Promyslete si, jaký systém filtrace chcete používat. Na výběr máte mezi dvěma základními typy filtrů: podzemní (umístěné pod substrátem) nebo nadzemní (umístěné na boku akvária). Pro začátečníky se doporučuje první z uvedených. Před koupí si u prodejce ověřte, zda je pro vaše akvárium filtr dostatečně silný. Vodu je nutné provzdušňovat (lze zakoupit jako součást filtrace). Rady na internetu se však rozcházejí, zda vzhledem ke kvalitnímu růstu rostlin je nutné provzdušňovat nepřetržitě nebo jen část dne. Pro udržení stabilní teploty zakupte topení s teploměrem. Většině rybek vyhovuje teplota mezi 23 – 30°C.

Písek, rostlinky a dekorace

Podle druhu chovaných rybek volíme zařízení vnitřku nádoby. Na dno akvária patří písek (žádné ostré kamínky, ale drobné zaoblené, aby nedošlo k poranění rybek) nebo speciální substrát. Dojem prostoru vytvoříte navršením několika velkých oblých kamenů. Pro vytvoření úkrytu rybek a zkrášlení prostředí jsou k dispozici různé komerčně prodávané dekorace. Největší vliv na estetické stránce akvária však mají rostliny, které rybkám poskytují přirozený úkryt.

Před vypuštěním rybiček do vod akvária se ujistěte, že vše správně funguje a máte pro své malé kamarády dostatek vhodného krmiva a nezbytné prostředky na hubení řas. Přejeme mnoho akvarijních úspěchů.

 

Zdroje:

Založení nového akvária [online], dostupné z:

http://www.moje-akvarium.net/clanky-zalozeni-akvaria.php

Jak založit sladkovodní akvárium [online], dostupné z:

http://cs.wikihow.com/Jak-zalo%C5%BEit-sladkovodn%C3%AD-akv%C3%A1rium

Share.

Leave A Reply

AlphaOmega Captcha Mathematica  –  Do the Math