Akvárium | Nejčastější chyby začátečníků

0

Vyvarujte se nejčastějších chyb začátečníků v akvaristice. Divíte se, že vaše akvárium nevypadá jako z reklamních fotografií a rybkám se v něm nedaří nebo se k pořízení akvária teprve chystáte? Přečtěte si, v čem se nejčastěji chybuje.

 

Mezi otázky, s jejichž zodpovězením se potýká každý akvarista, patří zejména ty o velikosti akvária, jeho umístění, druhu chovaných rybek, interiéru a nutné výbavě akvária. Následující body jsou sepsány tak, aby vám pomohly vyvarovat se hlavních začátečnických komplikací a pomohly vám lehce vplout do světa akvaristiky.

Akvárium a jeho rozměry

 • Objem. Mám si raději pořídit malé akvárium nebo větší? Spousta začátečníků nedbá rad zaběhlých chovatelů a zakoupí si nádrž malých rozměrů. Něco na způsob „lepší menší, když se osvědčí, pořídím časem větší“. Problém je, že akvárium malých rozměrů je mnohem náročnější na údržbu. Jakékoliv překrmení ryb, přerušení pravidelného čištění nebo výpadek elektrické energie naroste v malém prostoru do obřích rozměrů. Paralelu lze vidět i u zahradních jezírek – čím menší jezírko je, tím je jeho údržba náročnější. To samé platí pro akvárium. Ve větším akváriu lze lépe nastavit jakousi biologickou rovnováhu, díky níž se vodní biotop stává odolnějším. Čím je tedy rozměr nádrže větší, tím lepší.
 • Rozměry. Výšku akvária volte s ohledem na délku své ruky a velikost volného prostoru nad nádrží (zejména u plně zabudovaných akvárií) – pokud nemáte extra dlouhé ruce, pohodlnější práci budete mít s akvárii o výšce do 60 cm. Nehledě na to, že akvária širší než vyšší optice lidského oka lépe lahodí. Podobné je to třeba s fotografiemi nebo počítačovými monitory. Ty širokoúhlé jsou zkrátka příjemnější.

Umístění akvária

 • Nosnost podlahy. V případě velmi těžkých akvárií určených k umístění do patra starých domů s trámovými stropy je třeba vzít v úvahu statiku místa, kde bude nádrž stát. Z bezpečnostních důvodů je vhodné kotvit akvárium k nosné stěně a položit jej napříč přes trámy, aby se váha akvária rozložila.
 • Nosnost stolku pod akváriem. Na co chcete své akvárium postavit? Ať je to speciální akvaristický stolek nebo skříňka po babičce, nosnost by měla odpovídat váze akvária naplněného vodou. Čím bytelnější kus nábytku zvolíte, tím lépe pro vás. Není totiž nic příjemného stát v mokrém koberci s plácajícími se rybkami u svých nohou a vytopenými sousedy pod vámi.
 • Světelné podmínky. Čím více přímého denního světla, tím více řas, přehřívající se vody (zejména v letním období) a tím více nepohodlí pro ryby. Lépe je situovat akvárium tak, aby na něj nedopadalo přímé sluneční světlo.
 • Klidové podmínky. Mějte své rybky rádi a poskytněte jim dostatek klidu. Umístit akvárium na frekventované místo vašeho domu nebo na desku pracovního stolu, která přenáší např. otřesy při psaní na klávesnici, může být pro některé ryby velmi stresující.

Ryby

 • Velikost, snášenlivost. Výběr ryb je třeba podřídit velikosti akvária, délce do níž ryby dorostou (pěti centimetrová rybka nebude navěky pěticentimetrová) a jejich nárokům na společnost. Pořizujete hejnové ryby nebo osamělé plavce? Které ryby se navzájem nesnášejí a které si vyhovují? Vše je třeba dopředu nastudovat a rozmyslet si. Vybírat osazenstvo akvária jen podle vzhledu není dobrý způsob.
 • Pro začátečníky to snazší. Pakliže nemáte mnoho zkušenosti, vybírejte ryby odolné a nenáročné. Časem, až zjistíte jak vaše akvárium funguje, si ty náročnější můžete přikoupit.
 • Karanténa. Koupili jste si novou rybku a nemůžete se dočkat, až ji vpustíte do akvária? Nejprve ji umístěte do karanténní nádrže. Noví jedinci mají důsledkem stresu z přenosu oslabenou imunitu a snáze onemocní. Karanténním akváriem ochráníte své stávající ryby, které by se mohly nakazit.
 • Přerybnění a překrmení. Všeho moc zkrátka škodí – dopřejte svým rybám dostatek prostoru i štíhlou linii. Zjistěte si optimální počet ryb na objem svého akvária. Krmte s rozmyslem. Nezkonzumovaná potrava zanáší dno akvária a zatěžuje filtrační systém.
moskvarium-1471347_1920

Rybky v akváriu

Interiér akvária

 • Akvarijní písek s vápníkem nesvědčí rostlinám. Nejlepší je praný křemičitý písek. Zjistěte si, jak má být jeho vrstva vysoká vzhledem k nárokům rostlin, které chcete do akvária zasadit. Dno akvária se nedoporučuje vyrovnávat, naopak by mělo působit co nejpřirozeněji – zvlněně. Mělo by se svažovat od zadního skla směrem k přednímu.

Technika

 • Filtrace. Jak silný filtr si pořídit je otázka pro odborníka. Příliš silná filtrace utlumuje růst rostlin v akváriu.
 • Světlo. Aby rostliny v akváriu dobře prospívaly, potřebují dostatek světla – akvárium tedy prosvětlujte. Nejhorší kombinace, která utlumuje růst rostlin, je silná filtrace a nedostatek světla.
Share.

Leave A Reply

AlphaOmega Captcha Mathematica  –  Do the Math