Chameleon – miláček dětí, ale i dospělých

0

Chameleoni, ať už žijící ve volné přírodě, nebo v zajetí jsou úžasná stvoření, která potřebují dostatek potravin, tepla a možnost šplhání, či úkrytu. Na světě existuje zhruba 178 druhů. Větší polovina těchto prastarých ještěrů se vyskytují na Madagaskaru, kde žije také jeden z nejmenších chameleonů na světě měřící zhruba 3 – 5 cm a zároveň i největší, kteří mají až 76 cm.  Mají tam jednak dostatek potravy, ideální klima, prostředí, ale i méně predátorů. Nicméně se vyskytují i na jiných kontinentech, jako je subsaharská Afrika, ale i Asie (Jižní Indie a Srí Lanka), ale i Španělsko. Chameleon je známý především tím, že dokonale mění svoji barvu kůže, ale i tím, že dokáže být nechybný i několik minut a vy ani nevíte, zda-li spí, či bdí, žije.

Jak to dělá, že umí změnit svoji barvu?

Všechny doposud známé druhy umí skvěle změnit svoji barvu kůže. Je to díky melanoforovým buňkám(obsahující pigmenty), které jsou pod kontrolou nervového systému. Změna barvy je určena několika faktory. Zejména je to prostředí kde žije (světlo, teplo), ale i emoce. Emoce hrají tu nejdůležitější roli v přeměně barvy. Mezi jejich emoce patří strach, ale i boje, či páření. Jejich změna barev by se dala rozdělit do dvou skupit. A to barvy světlejšího charakteru, jako je zelená, žlutá, krémová až po sytější barevné provedení. Je to kombinace několik barev najednou. Například červená, zelená, hnědá, výrazně žlutá. Tato zněna je spojována s pářením, kdy samec potřebuje zaujmout svoji „nastávající“ a zároveň odehnat dalšího potenciálního nápadníka. Mnoho lidí si ale myslí, že chameleoni mnění svoji barvu na základě toho, aby splynul s okolím. Omyl. Jeho změna je vždy na základě jak psychické, tak fyzické změny.

Nejznámější druh dochovaný v zajetí je chameleon jemenský

Už jeho název napovídá, že jeho domovem je Jemen, Sautská Arábie. Poznáte ho podle vysoké přilby, ale i výrazným hrdlem hřebene. Velikost se pohybuje v průměru 40 centimetrů, kdy samice je o něco menší – zhruba 30 centimetru. Velikost se měří bez ocásku. Žijí zhruba 7 až 10 let. Jsou to mírumilovná zvířata, i když ze začátku na vás působí bojácně. Chameleon je teritoriální samotář a nesnese žádnou konkurenci. Dá se také ochočit, ale chce to opravdu hodně času, trpělivosti. Chcete-li si koupit tohoto chameleona, je dobré si ho pořídit o něco staršího, zhruba 3 až 5 měsíců od narození. Jednak se vyhnete různým nemocem vzniklé z chovu, ale i jiných genetických vad. Rozpoznat samici od samce lze už od vylíhnutí. Samci mají zpravidla na zadních končetinách ostruhy, vyšší přilbu. V období dospívání, gravidity je samice zabarvená do plášťově černě s černými, žlutými ale i modrými fleky po celém těle.

Než začnete s chovem, co musíte vědět

Pokud jste se rozhodli pro chov tohoto prastarého ještěra, musíte mu také pořídit vhodné prostředí, ale i stravu. Mnoho chovatelů, kteří nemají dostatek informací o tomto zvířeti, raději postupem času chameleona dávají do zvířecích chovných stanic, útulků, zoo. Proto si důkladně promyslete tento krok k nákupu chameleona, a zdali opravdu tohoto „mazlíčka“ potřebujete, chcete. Jeho chov je dosti náročný.

Volnost v domě, či terárium?

Obojí se správně. Pořízení terária bude finančně náročné, ale pro chameleona znamená toto místo domov. Terárium musí být dostatečně jak velké, široké, skleněné,  aby se v něm mohl volně pohybovat. Příliš malé terárium může na chameleona působit stresově a je poté náchylný na různé nemoci. Mezi ideální rozměry terária pro jednoho chameleona je 60 x 60 x 120 centimetru. Máte-li dva a více chameleonů, tyto čísla musíte vynásobit koeficientem 2 a počtem zvířat. Dále musí obsahovat UV lampu, větve, zelené rostliny, jako je kapradí, ale i kapátko na vodu. Proto je dobré zvolit nějaké vodní čerpadlo, kde bude mít pravidelný, čistý přísun vody. Chameleon pije pouze tekoucí vodu, proto je dobré pořídit spíše nějaké kapátko, než misku. Jako podklad použijme kyprou půdu. Ve zverimexu se dá koupit půda zvaná lignocel, nebo terarijní rašelinu. Jak už bylo zmíněno, chameleon potřebuje dostatek volného pohybu. Máte-li tedy větší místnost, bez zbytečných a drahých věci, nechte ho v klidu si pošplhat po dřevěné garnýži, ale i odpočívat na skříních, či policích. Chameleoni mají rady šplhání, ale šplh po zácloně není příliš dobrou volbou. Jednak se může do ní zamotat, ale i poškodit drápky. Tak samo je to i podlaze. Vůbec nejméně vhodnou podlahou je plovoucí podlaha. Co si budeme povídat, tato podlaha je hladká, rovná a pohyb ať už pro chameleona, či jiné zvíře je velice obtížně, nepohodlné, nezdravé.

Může chameleon jemenský na procházku?

Asi se divíte, že jsem napsala procházku, ale chameleoni milují přírodu. Je-li teplejší, slunné počasí, určitě vezměte svého miláčka ven. Často jsem viděla chameleona na obojku, jak si poklidně leží na trávě či na menším keři.  Nemám nic proti obojku, máte-li chameleona v městských obydlích, ale lepší variantou by byla někde v přírodě větší ohrazená plocha s možnosti šplhání a hlavně bez obojku.

Jak často kontrolovat terárium?

Terárium je dobré čas od času zkontrolovat. Zdali má jednak optimální teplotu, ale i čerstvou vodu, a jednou za tři měsíce je nutné vyměnit substrát. Pravidelná a zdravá potrava je však nutností.

Potrava pro chameleona

Jeho jídelníček je tvořen zhruba 99% drobným hmyzem. Tento hmyz se dá dostupně koupit ve zverimexu, či u nějakého drobného chovatele přes hmyz. Má rád kobylky, cvrčky, mouchy, motýli, sarančata a podobně. Nepohrne ani čerstvou zeleninou, či ovocem jako jsou hrozny, jablka, okurky, mrkve, rajčata, různé květy.

Share.

Leave A Reply

AlphaOmega Captcha Mathematica  –  Do the Math