Formikárium a Antquarium – jak chovat mravence

0

Možná jste při hledání zajímavých dárků narazili na Antquarium – speciální gel, ve kterém je možné chovat mravence a pozorovat, jak si průsvitným materiálem razí chodbičky. Pokud vás mravenčí život uchvátil, máte možnost zabývat se jím sofistikovaněji. Stačí k tomu relativně málo – pořídit si formikárium.

 

Ne každý si dokáže představit, že by doma choval právě mravence – a to zcela cíleně. Mravenci zkrátka nejsou standardními „mazlíky“. Přesto se jejich pozorováním a studiem života zabývá kromě odborníků na blanokřídlý hmyz (myrmekologů), také rozšiřující se skupina nadšenců. Tuto zvláštní zálibu zažehlo u některých z nich pořízení Antquaria – neobvyklého předmětu, který se stal v několika posledních letech hitem originálních dárků na internetu.

Co je to Antquarium

Antquarium neboli akvárium pro mravence je celoprůhledná nádoba opatřená speciálním průsvitným gelem modré barvy, vyrobeným vědci z NASA a údajně určeným ke studiu tohoto hmyzu ve stavu beztíže. Antquarium umožňuje sledovat život mravenců přímo na pracovním stole. Stačí pouze pochytat několik jedinců, udělat pár mělkých prohlubní do modrého gelu a vypustit mravence do svého nového bydliště. V gelu želatinové konzistence si mají sami začít hloubit chodbičky. Gel přitom slouží nejen jako stavební materiál, ale také jako zdroj potravy. Zní to téměř ideálně. Je někde nevýhoda? Abychom ji pochopili, musíme porozumět kastovnímu způsobu života mravenců.

Mravenčí kasty

V čele kolonie (mraveniště) stojí královna. Kromě ní jsou v mraveništi ještě dělnice a samci. Samci poté, co oplodní budoucí královnu, hynou. Mraveniště tedy zpravidla mívá jednu královnu a řadu dělnic. Zjednodušeně řečeno:

  • smyslem života královny je kladení vajíček a tvorba nových a nových generací dělnic,
  • smyslem života dělnic je sloužit královně – zabezpečovat potravu a obranu hnízda (mraveniště).

Nevýhoda Antquaria

Ta tkví jak v nachytaných mravencích, tak v samotném gelu. Pokud nezajistíte pro své mravenčí akvárium královnu, výkonnost dělnic časem zcela opadne. Bez královny ztrácí jejich život význam. Někdo tak může vnímat násilné přemístění mravenců (dělnic) do Antquaria spíše jako týrání. Jak upozorňují někteří formikaristé (vlastníci sofistikovanějších antquarií), i pokud seženete do svého Antquaria královnu, gel není vhodný ke kladení vajíček a vývoji nových jedinců – což je pro budování vlastní mravenčí kolonie klíčové. Gel je také náchylný na plísně a časem se začne kazit. Není zcela vhodný ani jako zdroj dlouhodobé potravy, jelikož neobsahuje hmyz, který mravenci běžně konzumují.

Formikárium pro mravence – proč je k chovu vhodné?

Formikárium je nádoba určená k chovu mravenců. Její výhodou je zajištění různého stupně vlhkosti v různých částech formikária (rozdílná vlhkost je důležitá pro rozvoj celého mraveniště). Formikárium může být podomácku vyrobené např. z Ytongové tvárnice (tzv. Ytongové formikárium) nebo zakoupené hotové v některém ze specializovaných obchodů. Kromě již zmiňovaného jsou také formikária sádrová, korková nebo plastová. Formikária by neměla být hermeticky uzavřená, potřebná je dostatečná výměna vzduchu. Při jejím nedostatku dochází ke vzniku plísní. Formikárium by také mělo umožňovat odstranění zbytků mrtvého hmyzu, kterým jsou mravenci krmeni. Tak nedojde k zamoření formikária parazity (potravou mravenců jsou mouční červi, mouchy, vosy, kobylky a jiný hmyz).

Založení nového formikária, respektive nové kolonie

Mělo by probíhat pořízením mladé oplodněné královny, která vytvoří celou novou kolonii. Nikoliv tedy jak bývá doporučováno u Antquarií – pochytáním několika mravenců (dělnic). Královna by následně měla být umístěna do prostředí, které jí umožňuje vychovat zdravé dělnice. Samečkovo sperma si uchovává po celý život, jakmile je jednou oplodněna, může klást oplodněná vajíčka celou řadu let.

Share.

Leave A Reply

AlphaOmega Captcha Mathematica  –  Do the Math