Jak chovat agamu vousatou

0

Shlédli jste se v chovu ještěrů a právě nějakého vybíráte? Zkuste agamu vousatou. Je to společenský plaz, který se dá snadno ochočit. A k tomu vcelku nenáročný – až na teplotní podmínky a velikost terária.

Agama vousatá (pod jiným názvem agama australská)

Je ještěr z řádu šupinatých, dorůstající délky až 60 cm a dožívající se 10-15 let. Je aktivní ve dne. Ke svému životu nevyžaduje zazimování, i když pro rozmnožování agam je potřebné. Agamy jsou společenští tvorové, kteří rádi žijí pohromadě. Samci však mají silné teritoriální sklony, proto není vhodné chovat dva samce v jednom teráriu. Tito pouštní ještěři mají svůj domov až v daleké Austrálii, kde jsou chránění.

Jak zařídit terárium pro agamu vousatou

Agama je v dospělosti poměrně dlouhý živočich. Minimální rozměr terária pro 1 dospělého chovance je 80 x 40 x 40 cm, lépe však 100 x 50 x 50 cm. Pro více agam samozřejmě ještě větší. Terárium by mělo být přístupné nejlépe z boční strany, jelikož přístup shora agamy stresuje (dravci se nad ně ve volné přírodě snáší také shora). Počítáte-li s chovem mláďat, pořiďte si ještě menší odchovné terárium. Agamy jsou kanibalové, kteří si klidně pochutnají i na svém potomkovi, bude-li dostatečně malý. Mláďata menší než 35 cm proto k dospělým rozhodně neumisťujte.

Výbava terária

Ve volné přírodě žije agama vousatá v pouštích, polopouštích, buších a savanách, kde se ve skupinách zdržuje na stromech. Před žhavým sluncem se tu ukrývá ve stínu. Terárium pro agamy proto zařizujeme „v pouštním stylu“. Jako podestýlka slouží písek – stačí obyčejný z dětských hřišť, použít však můžete i jemnější pouštní písky nebo africké půdní substráty. Důležitou součástí je suchá větev, na kterou si agama může vylézt a miska s čistou vodou (agama příliš často nepije, přesto voda nesmí chybět). Terárium by mělo být přes den dobře větrané (nikoliv průvanem) a částečně vyhřívané. Jeho teplota by se měla pohybovat okolo 30°C, teplota vyhřívaného místa v rozmezí 40-45°C. [1]

Osvětlení a vyhřívání terária agam vousatých

Přes den je nutné celý prostor terária osvětlovat. U terárií menších rozměrů postačí trubicová zářivka, pro terária větších rozměrů výbojka. Jako zdroj tepla poslouží kus břidlice vyhřívané žárovkou nebo topný kámen – vždy však zkontrolujte jeho teplotu. Agamy by neměly být přehřívány. Nezbytnou součástí terária je také zdroj UVB záření, potřebné pro syntézu vitaminu D3 a správné vstřebávání vápníku do kostí. Nejlepším řešením je použití výbojky (trubicová zářivka není dostatečným zdrojem UVB).[2] Veškeré zdroje tepla a světla na noc vypínáme.

Dekorace a rostliny do terária

Asi většina majitelů terárií chce, aby jeho příbytek působil esteticky. K tomu účelu je možné užít tapety, kameny, větve nebo jiné dekorace, které jsou k dostání v terarijních obchodech. Agamy všeobecně rády šplhají, vhodný je proto co nejvíc členitý terén, stupňovitě se rozbíhající směrem vzhůru (často naleznete agamu někde na jeho vrcholu). Rostliny nejsou vhodným doplňkem, jelikož je agamy okusují a rychle ničí. Pokud se pro rostlinnou výsadbu přeci jen rozhodnete, měla by být dostatečně odolná a pro agamy nejedovatá.

Strava agam vousatých

Agamy jsou všežravci, pochutnají si na hmyzu i rostlinách. Vhodnou potravu tvoří cvrčci, švábi, sarančata, luční koníci atd. Naopak nevhodnou potravou jsou mouční červi. Z rostlinné říše volíme listy pampelišky, rukolu nebo hlávkový salát, nevhodný je špenát kvůli vysokému obsahu šťavelanu vápenatého. Potravu je příhodné doplňovat také sypkou směsí vitaminů a minerálů. Jako doplňkové krmivo pro agamy vousaté lze zvolit sušený hmyz. Jednou či dvakrát do měsíce můžete své agamě nabídnout také mládě myšky. [1]

Zdroje:

[1] FAQárna pro začátečníky – Agama vousatá [online], dostupné z: http://www.tp-faq.reptile.cz/agama-vousata/

[2] Vítejte v Mini ZOO – Agama vousatá [online], dostupné z: http://www.minizoovobyvaku.wz.cz/tera.html

[3] Infopes – Rozmnožování agamy vousaté, dostupné z: http://infopes.cz/rozmnozovani-agamy-vousate-pareni-kladeni-vajec-inkubace-lihnuti-a-odchov-mladat/

[4] Infopes – Začátky s agamou vousatou, dostupné z: http://infopes.cz/zacatky-agamou-vousatou/

Share.

Leave A Reply

AlphaOmega Captcha Mathematica  –  Do the Math