Jak chovat gekona v bytě

0

Gekon není domácí mazlíček v pravém slova smyslu. Je to zkrátka ještěr a jeho chov, i když u některých druhů poměrně nenáročný, není pro každého. Přinášíme typy pro ty, kterým tento plaz podoby ještěrky učaroval a kteří by jej rádi měli v bytě.

Jakmile začnete uvažovat o pořízení gekona a pátrat v odkazech na internetu, setkáte se s označením „gekon“ i „gekončík“. Ale který je vhodný pro začátečníka a jaký je mezi nimi vlastně rozdíl? Jak gekon, tak gekončík patří do čeledi gekonovití. Navzájem si jsou velmi podobní, díky čemuž se příliš neliší ani charakter jejich chovu. Základním rozdílem však je, že gekoni mají srostlá průhledná a nepohyblivá oční víčka, zatímco gekončíci ne – ti mají oční víčka pohyblivá, umožňující přivření oka.

Gekoni a gekončíci pro začátečníka – jaký druh je vhodný?

  • Gekon panenský

Patří k menším druhům, dorůstá délky cca 12 cm. Rád šplhá a leze po skle. Nevyžaduje žádné zvláštní podmínky. Je aktivní večer a v noci, kdy vydává tikavé zvuky, kterými se dorozumívá s ostatními druhy. Přes den vyhledává úkryt. Rozmnožuje se partenogenezí (odkud zřejmě pochází i jeho pojmenování „panenský“) – samci u tohoto druhu nejsou známi, samičky kladou samooplozená vajíčka, ze kterých se opět líhnou samice. Zajímavostí je, že se gekončí samičky „páří“ mezi sebou, čímž si vyvolávají ovulaci.[1]

  • Gekončík noční

Dorůstá délky 18-25 cm a jak název vypovídá, vyznačuje se večerní a noční aktivitou. Dobře šplhá, ale oproti většině gekonů neumí lézt po skle. Dva a více samců se v teráriu špatně snáší, doporučuje se chov jednoho samce a 2-4 samic. Není-li v plánu založit gekončí rodinku, nic nebrání pořízení jen 1 ještěra – pak je jedno, zda jde o samce nebo o samici. V teráriu je nezbytné zřízení úkrytu, kam se zvířata mohou schovat, jinak jsou plachá a hůře se aklimatizují. V neposlední řadě jsou gekončíci noční zcela výjimeční v množství barevných forem.

Potrava gekonovitých aneb kde seženu hmyz v zimě?

Gekonovití konzumují živý hmyz, proto u nich více než u jiných plazů vyvstává otázka zajištění krmiva po celý rok. Teprve po jejím vyjasnění je možné o chovu vážně uvažovat. Menší druhy gekonovitých hodují na cvrčcích, sarančatech, švábech, mouchách a broucích, větší druhy nepohrdnou ani holátky myší nebo hlemýždi. V letních obdobích není se sháňkou potravy až takový problém, stačí vyjít se síťkou na louku, opak nastává v zimě. Zásobení zverimexů se sice zlepšuje, jistotou a finanční úsporou je však chov vlastního hmyzu – což v prostředí bytovky nemusí být schůdné pro všechny členy domácnosti.

Jak založit terárium pro gekona či gekončíka – co budu potřebovat?

Terárium pořizujeme podle velikosti a počtu chovaných jedinců. Pro 1 dospělého gekona panenského postačí terárium 25x25x30 cm (šířka x délka x hloubka, která je důležitá vzhledem k tomu, že dobře a rád šplhá po skle), pro 1 dospělého gekončíka nočního 40x40x40 cm (šířka x délka x hloubka). Nutností je zajištění dobrého větrání a pravidelné vlhčení v teráriu. To pomáhá také rostlinám, bez kterých se gekončí obydlí neobejde. Na dno terária použijeme kokosový substrát, případně kokosový substrát smíchaný s pískem v poměru 1:1. Nepostradatelná je také miska s vodou, která se snadno nepřevrhne.[2]

Topení a osvětlení terária pro gekonovité

Ještěři mají rádi teplo. K vytápění terária poslouží topný kámen (vytápíme po celý den, vypíná se jen při zimování). Pokud je terárium umístěné v blízkosti okna a má tak dostatek slunečního světla, není nutné pořízení externího svítidla. V opačném případě je přes den vhodné svícení zářivkou.

Dekorace terária pro gekonovité

Zástupci čeledi gekonovitých rádi vyhledávají úkryty, díky nimž se cítí bezpečně. Poslouží jim kameny (lépe je spojit je lepidlem a zajistit, aby se na ještěry nezřítily), kusy dřeva i rostliny. Bezpečné útočiště poskytují obrácené kokosové skořápky nebo obrácený květináč s vytvořeným otvorem.

 

Zdroje:

[1] Někteří živočichové mohou žít bez sexu [online], dostupné z: http://www.national-geographic.cz/sex-ve-svete-zvirat/nekteri-zivocichove-mohou-zit-bez-sexu-k-cemu-je-tedy-ten-sex-vlastne-dobry.html#.V3WSE1QS-hc

[2] Gekončík noční – chov [online], dostupné z: http://www.gekoncik-nocni.cz/chov.php

Share.

Leave A Reply

AlphaOmega Captcha Mathematica  –  Do the Math