Jak čistit sladkovodní akvárium

0

Aby voda v akváriu nezezelenala a rybky v něm dlouho a šťastně žily, je nutné udržovat vodu stále čistou. Přinášíme jednoduchý návod, jak čistit sladkovodní akvárium v několika krocích.

 

Základem každého pokud možno snadného čištění je pravidelnost. Budete-li nečistoty z vody systematicky odstraňovat, zabere vám péče o akvárium méně starostí než v případě, budou-li se intervaly vaší údržby prodlužovat a prodlužovat… Proč? Protože zbavit se některých vodních řas vyžaduje o mnoho více námahy než pravidelné odsávání nečistot, čištění filtrů a výměna části vody. Nemluvě ani o finanční náročnosti koupě určitých druhů rybek, pakliže jejich život nebyl s kvalitou vody kompatibilní.

Co je potřeba k čištění sladkovodního akvária

Čistý velký kbelík, houbička pro odstranění řas z vnitřní strany skla nádrže, odkalovací zvon, případně roztok na čištění skel akvárií nebo náhradní díly do filtru (budete-li čistit také filtrační zařízení). Po dobu čištění nevypínejte filtraci, aby nedošlo k úhynu potřebných bakterií, zachovávajících biologickou rovnováhu v nádrži.

Jak čistit sladkovodní akvárium krok za krokem

Základním pravidlem akvaristiky je, že malá akvária se udržují hůře čistá než ta velká. Následující kroky jsou platné bez ohledu na velikost nádrže.

  1. Odstranění řas z vnitřní stěny akvária

Houbičkou určenou k mytí akvária pomalu čistěte vnitřní stěny nádrže. Pozor na to, aby houbička nevnesla do vody zbytky čisticích prostředků, např. mýdla nebo kuchyňského odmašťovače. Houbička použitá k čištění akvária by neměla být užívána k jinému účelu.

  1. Výměna části vody

V případě menších akvárií (zhruba do 50 l) by výměna vody měla probíhat alespoň 1x týdně. U větších akvárií je to 1x za dva týdny a více. Pokud akvárium čistíte pravidelně, měla by postačit výměna cca 20 % vody. V případě silněji znečištěných akvárií max. 50 % vody. Méně ne, aby zůstaly přítomné potřebné bakterie.

  1. Odkalení dna

Odkalovacím zvonem nasazeným na hadici pomalu propírejte štěrkové dno akvária. Druhý konec hadice vyveďte do připraveného kbelíku. Větší odkalovací zvon nezajistí lepší a rychlejší vyčištění akvária, může však rychleji odčerpat vodu a usazené nečistoty ponechat – při koupi zvonu se tedy raději poraďte s prodejci ve specializovaném obchodě s akvaristickými potřebami.

  1. Očista dekorací

Pokud vaše dekorace začínají obrůstat řasou, opatrně je z nádrže vyjměte a mimo akvárium očistěte kartáčem (stejně jako v případě houbičky i kartáč by neměl nést stopy mýdla nebo odmašťovacích prostředků). Silné zanešení akvária (a dekorací) značí, že je voda bohatá na živiny. Zkuste rybičky méně krmit nebo vodu častěji čistit.

  1. Doplnění vody

Ryby špatně snáší teplotní výkyvy, při dolévání vody věnujte patřičnou pozornost její teplotě – raději dolévejte vodu vlažnou. Očistu akvária provádějte pravidelně a vyhněte se výměně vody z více než ½ akvária – došlo by k narušení biologické rovnováhy vody v nádrži a nárůstu vodních řas (což zajisté není chtěné).

  1. Vyčištění filtrace

Filtr odpojte a vyčistěte teprve za několik hodin po dolití čerstvé vody. Je zapotřebí, aby bakterie ve filtru ustanovily novou biologickou rovnováhu. Pakliže na toto pravidlo zapomenete, může vás dokonce čekat úhyn některých ryb. Na očistu filtračního zařízení byste neměli zapomenout ani tehdy, je-li voda v akváriu průzračně čistá. Nečistoty se musí někde usazovat (ve filtru) a ten je zákonitě zapotřebí někdy vyčistit.

Pozor: Při odčerpání vody při čištění akvária nezapomeňte odpojit také topné zařízení. Pokud se vodní topicí těleso dostane nad hladinu, může jeho kryt po delší době prasknout, což by mohlo vést až k probíjení elektriky do vody.

Share.

Leave A Reply

AlphaOmega Captcha Mathematica  –  Do the Math