Jak nejlépe sázet akvarijní rostliny

0

Akvária jako vystřiženého z reklamních fotografií nelze docílit náhodným sázením rostlin a umísťováním dekorací. Vše je třeba předem promyslet. Jaké zásady při jejich vkládání do akvária platí a jaké akvarijní rostliny zvolit?

 

Hned v začátku, tedy ještě před tím, než se pustíme do koupě rostlin, je třeba určit, jaké akvárium chceme založit. Má se jednat o akvárium s převahou ryb nebo akvárium s převahou rostlin? Bude se jednat o rostliny nenáročné nebo o rostliny, které potřebují speciální světelné podmínky? Jakmile si tyto otázky zodpovíme, můžeme přistoupit k rozvržení kompozice interiéru akvária. Bez ní bychom se do žádného sázení pouštět neměli.

Kompozice rostlin v akváriu (layout)

Z rozmístění rostlin v nádrži se může stát živé umělecké dílo. Čím precizněji budou rostliny vybrány a jejich umístění promyšleno, tím větší je šance, že pro vás interiér akvária bude atraktivní i po osázení a napuštění vodou. Základní pravidlo zní, že vysoké rostliny sázíme do zadní části akvária a nízké do přední, čemuž přizpůsobíme také dno nádrže. To by se mělo svažovat od zadní stěny k přední. Podle typu akvária a chovaných ryb pak určíme, zda substrát (nejčastěji křemičitý písek) ponechat rovný nebo jej zvlnit. Čím je dno akvária a jeho dekorace členitější, tím přirozeněji vypadají.

Akvarijní rostliny v rostlinném akváriu

Akvarijní rostliny v rostlinném akváriu (zdroj: http://blog.petsolutions.com/)

Jaké rostliny zvolit

Případné převzetí rostlin od kamaráda-akvaristy se nejeví jako nejvhodnější. Čím kvalitnější rostliny získáme, tím lépe budou v akváriu prosperovat. Nejlepší cesta k získání rostlin vede do specializovaného akvaristického obchodu. A jak ty kvalitní poznat? Měly by být na pohled zdravé, dobře zakořeněné, bez šneků a řas. Ovšem ani koupě v akvaristickém obchodě nemusí být zárukou úspěchu. Mnozí obchodníci si život ulehčují prodejem bahenních nebo dokonce pokojových rostlin.

Emerzní a submerzní formy rostlin

Netřeba říkat, že pokojové rostliny umístěné pod vodní hladinou vydrží jen omezenou dobu a i když zákazníky často zaujmou svou atraktivní podobou, do akvária jsou zcela nevhodné. Bahenní rostliny se oproti těm pokojovým dokáží přizpůsobit životu jak pod vodou (submerzní forma) tak nad vodou (emerzní forma). Pokud zakoupíme bahenní rostliny pěstované emerzně (ve skleníku), je jen otázkou času, kdy v akváriu nastane problém s uhníváním jejich listů. Nějakou dobu totiž trvá, než se rostlina adaptuje na život pod vodou, shodí emerzní listy a vytvoří ty submerzní.

Akvarijní rostliny v rostlinné akváriu

Akvarijní rostliny v rostlinném akváriu (zdroj: http://www.aishwaryapets.com/)

Vhodné akvarijní rostliny

Pokud máme vyjasněnou otázku náročnosti rostlin, které chceme pěstovat (vzhledem k nim upravujeme vzdálenost osvětlení od hladiny), můžeme přistoupit k jejich konkrétnímu výběru. Mezi ty nenáročné na světlo patří:

  • mechy
  • rostliny rodu cryptocoryne (kryptokoryny)
  • rostliny rodu anubias (anubisy)
  • Microsorum pterotopus (jávské kapradí)
  • Hygrophila polysperma (mokřanka mnohosemenná)
  • Ludwigia repens (zakucelka plazivá)
  • Ceratophyllum demersum (růžkatec ponořený)

Aby rostliny dobře prospívaly (bez ohledu na svou náročnost), potřebují optimální dostatek světla, živin a CO2 ve vodě. V opačném případě, pokud ještě zanedbáme čistotu akvária, můžeme se těšit na bujení vodních řas.

Hygrophila polysperma - mokřanka mnohosemenná

Hygrophila polysperma – mokřanka mnohosemenná (zdroj: http://tropica.com)

Jak sázet akvarijní rostliny

Napustíme vodu jen do výšky substrátu tak, aby byl dostatečně provlhčený. Rostliny kropíme vodou – rozprašovačem, aby po dobu sázení nezačaly vadnout. Akvarijní rostliny z obchodu bývají v košíčku. Ten je nutný rozstřihnout a odstranit vatu, ve které jsou zakořeněné. Rostliny do substrátu sadíme pinzetou (dlouhé pinzety jsou k dostání ve specializovaných akvaristických obchodech). V případě rostlin umísťovaných velmi blízko sebe by při sázení rukou docházelo k vyrývání blízkých kořínků. Rostliny anubias a microsorum přivážeme silikonovým vlascem ke kořenům a kamenům (nesázíme je přímo do substrátu, aby neuhnily).

Share.

Leave A Reply

AlphaOmega Captcha Mathematica  –  Do the Math