Jak připravit akvárium pro želvu nádhernou

0

Rozhodli jste se pro koupi malých roztomilých želviček s krunýřem o velikosti pětikoruny? Nejprve si přečtěte, jak zařídit akvárium pro želvy nádherné. Tito zajímaví plazi totiž poměrně rychle rostou a jejich životní prostor není tak „bezúdržbový“, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Akvárium nebo terárium pro želvu nádhernou?

Tato vodní želva je plaz a jako takový dýchá plícemi. Přesto ke svému životu potřebuje vodu. A to hodně vody. Voda by měla zabírat zhruba 75 % plochy želvího příbytku, přičemž výška vodního sloupce by u mladé želvy měla být alespoň dvojnásobně velká než délka jejího krunýře. U starších želv není výška vodního sloupce omezena. Želvy nádherné jsou zkrátka výborní plavci, kteří potřebují dostatek prostoru.

Jak rychle roste želva nádherná?

Jen pro představu. Délka krunýře mladé želvičky v čase koupě je nějakých 3,5 cm. O měsíc později je délka krunýře stejné želvičky 4 cm a za další tři měsíce činí již 6 cm. Samičky v dospělosti dorůstají zhruba do velikosti polévkové mísy, samečci jsou o něco menší. Rozlišit, zda je velmi mladá želva slečna či pán, je přitom prakticky nemožné. Pohlavní znaky želv jsou viditelné až mnohem později. A zverimexy zpravidla nabízí želvičky pouze ty malinké.

Nezbytná výbava želvího akvária – topné tělísko s filtračním zařízením

Želvy nádherné akvárium celkem rychle zaneřádí svými výkaly a zbytky nezkonzumované potravy (probíhá-li jejich krmení ve stejné nádrži). Z toho důvodu je velmi praktické pořízení výkonného filtračního zařízení, nejlépe doplněného ještě o topné těleso. S častější výměnou vody však počítejte i v případě pořízení čističky. Mladé i dospělé želvičky nemají rády chlad, proto by se teplota vody měla pohybovat mezi 25-28°C.

Doporučení: krmte želvu mimo domovské akvárium

Želvy nádherné jsou schopné konzumovat potravu pouze ve vodě. Pokud podáte želvě potravu na souši, zatáhne si ji do vody, kde ji zrohovatělou částí své čelisti rozdrtí. Tito plazi jsou masožravci. Rádi si pochutnají na sušených ráčcích a korýších (tzv. gamarus), sušených krevetách, granulích, nejrůznějších tyčinkách pro vodní želvy, na mražených rybkách (před krmením nutno rozmrazit), ale také na lístcích salátu. Větší želvy si nenechají ujít jakoukoli masitou pochoutku v podobě živých červů, nitěnek nebo nadrobno pokrájených kousků masa. Na krmení želvu raději přendejte do jiného akvária (takové může být menší než to domovské). Elegantně tím vyřešíte problém s kusy nezkonzumované potravy ve vodě.

Drobné kamínky v akváriu

Na dno akvária můžete umístit drobné kamínky. Želvy nádherné se v nich rády přehrabují, akvárium díky nim vypadá estetičtěji. Některé želvy dokonce tyto kamínky polykají, aby si pomohly rozmělnit potravu v žaludku. Tu totiž spolknou více méně v celku a takto putuje trávicím traktem. Zcela výjimečně může ve spojitosti s polykáním kamínků dojít ke zdravotní komplikaci, kterou je zauzlení střev. To nastává v případě, kdy kamínky nevyjdou stolicí ven. Želva pak dlouhodobě odmítá potravu a přestává být aktivní. V takovém případě je třeba navštívit veterináře.

Osazení akvária rostlinami

Akvárium pro vodní želvy je možné vybavit i rostlinami. Protože je však želvy rády okusují, volte raději ty umělohmotné, které vydrží déle. Připravte se také na to, že želvy zasazené rostlinky vyhrabují. Přesto je hlavně malé želvičky milují. Rády se v nich schovávají a vyčnívají-li nad hladinu, lezou po nich. Zde se projevuje jejich přirozené nadání pro akrobacii, které člověka nezřídka překvapí.

A co dekorační předměty?

Dekorační předměty v akváriu jsou převážně estetickou záležitostí, která akvárium dělá hezčím. Předměty by neměly být příliš ostré, aby želvám nepoškodily spodní část krunýře. Dekorace jsou vhodné především pro menší želvy, které se v nich mohou schovávat nebo si na ně vylézt. Kolem dekorací by mělo zůstat dostatek místa k plavání. Při jejich pořízení tedy myslete i na velikost svého akvária.

Akvaterárium pro želvy nádherné

Akvárium pro vodní želvy musí obsahovat pevninu, kam si želvičky mohou vylézt, odpočívat zde a popřípadě se i slunit. Velikost souše, stejně jako velikost akvária, je zapotřebí přizpůsobit počtu chovaných želv a jejich velikosti. Vždy je lepší volit akvárium větší, ať již z důvodu růstu želv nebo zvyšování počtu chovaných kusů. Pro mladé želvy velikosti asi 5-8 cm jsou vhodná akvária s rozměry 50x30x20 cm, pro starší želvy ještě větší. Pořizujete-li velké akvárium, volte raději takové, které má na spodní části otvor pro odtok vody. Ušetříte si námahu a čas při čištění.

Čištění akvária vodních želv

Čistota vody je důležitá pro kvalitu života těchto plazů. Želvy však akvárium rychle znečistí. Částečně pomůže výkonná filtrace, ale i s ní je vodu zapotřebí měnit zhruba 1x za čtrnáct dní. Pokud filtrace chybí, připravte se na čištění i 2x do týdne. Počty jsou vztaženy spíše k menšímu akváriu s 1 chovanou želvou.

Venkovní jezírka pro želvy nádherné

Máte-li k dispozici kus volného pozemku, můžete vodním želvám vybudovat menší zahradní jezírko. Velikost bazénku opět závisí na velikosti a počtu chovaných plazů, pro párek středně velkých želv postačí nádržka s objemem vody cca 1m3. Její stěny musí být zešikmené, aby z něj mohly želvy pohodlně vylézt. Při hloubce bazénů 100-120 cm v nich želvy mohou přezimovat. Při menších hloubkách se přezimování nedoporučuje. V zahradních jezírkách by měly být chovány pouze zdravé želvy o velikosti minimálně 10 cm.

Slunění želv

Želvy nádherné se velmi rády sluní, ať již na březích zahradních jezírek nebo na mělčině akvária pod umělým osvětlením. Chováte-li více želv, nezřídka je nejdete na sobě naskládané do pyramidy, tísnící se pod světlo. UV záření přispívá ke zdravému krunýři želv. Pokud jim alespoň jednou za 14 dní nemůžete umožnit pobyt na sluníčku, doporučuje se pořízení ultrafialové lampy.

Karanténní akvárium pro nemocné želvy

Chováte-li více želv, měli byste mít připraveno také karanténní akvárium, do kterého budete umisťovat nemocné želvy. Jistě se nejedná o záležitost příliš častou, při pořízení většího počtu želv by se však neměla opominout.

Odchov mláďat želvy nádherné

Želví miminka jde v celku pohodlně odchovat i v domácích podmínkách. Chováte-li dospělého samce se samičkou, raději do akvária přichystejte misku se substrátem (směsí písku, rašeliny a hlíny), kterou umístíte na pevninu. Želvy nikdy nekladou vajíčka do vody. Nakladená vajíčka je následně vhodné přesunout do přichystaného terária, vyhřívaného na teplotu 26-30°C. Malé želvičky se pak vylíhnou zhruba po 60-90 dnech.

Želva nádherná: samec nebo samička?

A jak poznat, zda vlastníte samce se samičkou? Samec je menší než samička, má mohutný ocas, na předních končetinách velmi dlouhé drápy a spodní část krunýře mírně prohnutou směrem dovnitř. Samička je oproti němu větší, má krátký ocas a všechny drápy krátké.

I když vodní želva není na péči nenáročná, stojí její pořízení za to. Je to milý živočich, se kterým si, zejména v jeho mladých letech, užijete legraci při jeho někdy až kaskadérských dovednostech v překonávání překážek. Chcete-li mít o chovu želvy nádherné více informací nebo pokud si nebudete vědět rady s krmivem pro své svěřence, neváhejte kontaktovat ověřené prodejce.

Share.

Leave A Reply

AlphaOmega Captcha Mathematica  –  Do the Math