Jak se zbavit strachu z pavouků a hadů?

0

Na léčbu šokem zapomeňte. Už tak ochromující pocity arachnofobie a ofidiofobie by se mohly ještě zhoršit. Naopak jednou z možností, jak se strachu z pavouků a hadů zbavit, je postupně si na ně přivyknout – a to pěkně pomalu a nenuceně.

 

Strach a úzkost mají k sobě blízko a ani jeden z těchto duševních stavů není člověku na závadu – pokud tedy nepřekračuje jisté meze. Beze strachu bychom se z evolučního hlediska vůbec nevyvinuli, neboť by si nás dříve nebo později dala k obědu nějaká dravá šelma (v dnešní době by nás minimálně zajelo auto). Pocit strachu nás vychovává k opatrnosti. Ani úzkost není lidské rase nepřirozená – první úzkostné období nastává již v kojeneckém věku, kdy se dítě postaví na vlastní nohy a pochopí, že s matkou nejsou jedno tělo (stavy provázející toto poznání jsou označovány za separační úzkost). Další úzkosti přicházejí v pubertě a jiných obdobích života – nejčastěji když nás opustí někdo blízký.

Ale co je moc, to je moc – některé strachy mohou být až chorobné a znesnadňovat (nebo zcela ovládat) život jedince, který jimi trpí. Právě s takovými strachy – fobiemi – je třeba bojovat.

Pavučina a kapky rosy

Příznaky fobie – jak poznám, že trpím fobií?

Prakticky všechny fobie mají společné projevy. Jejich jmenovatelé jsou:

 • abnormální strach provázený úzkostí,
 • nepřekonatelný odpor,
 • pocity bušení srdce,
 • třes,
 • pocení,
 • pocit nedostatku vzduchu,
 • ustrnutí na místě, i když bychom nejraději utekli pryč.

Podle četnosti výskytu jevu, ze kterého má postižený panický strach, jsou projevy fobie více nebo méně časté. Některé fobie postiženému dokonce znemožňují vykonávat běžné denní činnosti.

Arachnofobie a ofidiofobie – chorobný strach z pavouků a hadů

Obě tyto fobie patří mezi tzv. zoofobie, tedy abnormální strachy a úzkosti působené zvířaty. Dá se říci, že pokud dotčená osoba zvíře nevidí (nebo se nedomnívá, že je v jeho blízkosti), žádné strachy nepociťuje. Stačí však jediný pohled nebo nesprávně pronesená připomínka a projevy fobie na sebe nenechají čekat.

Arachnofobie (strach z pavouků) a ofidiofobie (strach z hadů) mohou mít svou příčinu v raném dětství nebo dospívání. Výjimkou není ani fobie vytvořená v dospělosti nebo fobie převzatá – způsobená nikoliv vlastním nepříjemným nebo dokonce děsivým zážitkem, ale zážitkem zprostředkovaným, kdy se událost stala někomu jinému, např. v rámci rodiny.

Had

Jak překonat strach z pavouků a hadů

Vhodná není žádná úleková forma terapie, ta by mohla nadělat více škody než užitku. Léčba je dlouhodobá a zpravidla se provádí pod dohledem psychoterapeuta. Kdo má zájem se své fobie z vlastní vůle zbavit (nebo její projevy alespoň omezit), může začít postupným „otužováním“ myšlenek. Cílem je uvyknout pohledu na zvíře bez výrazných příznaků fobie.

Jak postupovat?

 1. Prohlédnout si obávaného tvora na fotografii.
 2. Podívat se na zvíře „na živo“ za sklem v zoologické zahradě. Přínosné je vyslechnout si od zkušeného chovatele informace ze života daného tvora.
 3. Prohlédnout si „na živo“ svlečenou hadí kůži nebo pavoučí kutikulu (nepružný krunýř, který pavouk několikrát za život svlékne).
 4. Je-li to možné, zvíře si pohladit – buď přímo v zoologické zahradě nebo u kamaráda-chovatele.
 5. Některým osobám (většinou těm, jejichž fobie nebyla silná) se zvíře paradoxně zalíbí a začnou jej doma chovat.
Hadí kůže

Svlečená kůže užovky

Kteří pavouci a hadi jsou vhodní pro začínajícího chovatele?

Z pavouků jsou to sklípkani rodu Brachypelma, velcí chlupatí pavouci velikosti lidské dlaně, kteří člověka kousnou jen v případě ohrožení. Pokud je s nimi dobře zacházeno, pravděpodobnost kousnutí je velmi malá. Z hadí říše je to užovka nebo korálovka, která vyniká svým pestrým zbarvením.

Podoba a zvláštnost chování těchto živočichů, která byla dříve důvodem ke strachu a úzkostem, se možná jednou stane naopak důvodem, proč toto zvíře chovat.

Share.

Leave A Reply

AlphaOmega Captcha Mathematica  –  Do the Math