Jak založit domácí mechárium z úrazníku

1

Milujete les, dřevo a mechové polštáře pod vašima nohama či na kůře stromů? Vytvořte si domácí mechárium. Tento typ rostlinária, neboli rostlinného terária, je určený výhradně k pěstování mechů na omezeném prostoru v interiéru. Mechárium vám umožní obdivovat krásu nadýchaných mechových chomáčků přímo z desky vašeho pracovního stolu.

 

Je to skutečně tak jednoduché, jak to zní. Koho upoutala krása volně rostoucích mechů a myslí si, že je lze pěstovat maximálně na zahradě, bude mile překvapen. Není tomu tak. Něžné zelené polštářky vám vyrostou i doma v paneláku. Jak působivě může takové mechárium vypadat zjistíte zadáním „moss terrarium“ nebo „mechárium“ do internetového vyhledávače. My vám ukážeme jak si takovou vlastní mechovou zahradu pořídit v několika krocích.

Co budete pro své mechové rostlinárium potřebovat?

Skleněnou nádobu, štěrk či větší oblázky, aktivní dřevěné uhlí, rašelinový substrát, mech a případné dekorace. V našem případě nahradíme klasický lesní mech úrazníkem, který je častokrát za „mech“ zaměňován. Vypadá velmi podobně, navíc krásně kvete. Jeho hlavní výhodou však je, že se snadno pěstuje (což vyhovuje zejména začátečníkům).

moss-706391_1920

V přírodě vytváří mech nádherné přirozené dekorace

Vyrábíme mechárium krok za krokem

  1. Vybíráme vhodnou nádobu pro mechárium

Mech můžete pěstovat třeba v lahvi od vína, sklo musí být jen čiré. Mnohem snazší údržba a manipulace je však s nádobou vhodnou k založení rostlinária. Doporučit můžeme kulatou skleněnou nádobu (někdy označovanou jako „skleněná koule“). Ta má celou řadu výhod. Umístíte ji prakticky kamkoliv (k dostání je v několika velikostech), cokoli do ní zasadíte vypadá ze všech úhlů pohledu velmi efektně, o pohodlném sázení a přesazování se není třeba ani zmiňovat. Použít však můžete prakticky cokoliv skleněného, včetně starého akvária.

  1. Potřebujeme mech. Nebo úrazník?

Získání mechu z volné přírody je poněkud ošemetnou záležitostí. Nejen že by nemělo docházet k narušování půdního krytu lesního podloží (pakliže se jedná o sběr mechu v lese), ale jeho přesazení se nemusí zadařit. Zkusit jej pěstovat můžete i z výtrusů, ale tato metoda je sama o sobě problematická. Tobolky s výtrusy je třeba odebrat z přirozeného mechového porostu a spóry uvolnit na místě, které potřebujete. Mnohem více úspěchu (a radosti) přinese pěstování úrazníku. Jedná se o vyšší cévnatou rostlinu, která je od mechu k nerozeznání. Její semena lze zakoupit přes internet nebo si můžete tuto drobnou rostlinku koupit v zahradnictví.

Pozn.: Úrazník položený (Sagina procumbens), který je ze všech úrazníků mechu nejpodobnější, je vlhkomilný. Velmi oblíbený úrazník šídlovitý (Sagina subulata), kvetoucí něžnými bílými kvítky vyžaduje spíše písčitější a sušší podklad. Nicméně je velmi odolný, často se používá v zahradní architektuře jako výplň mezi šlapáky nebo kamennými schody v přírodních zahradách.

úrazník šídlovitý

Úrazník šídlovitý (zdroj: http://www.wwgreenhouses.com/)

  1. Máme úrazník i rostlinárium. Pojďme vyrobit mechárium

Nádobu důkladně vymyjte a na její dno umístěte kameny nebo štěrk. Ty následně překryjte vrstvou aktivního dřevěného uhlí, které vytvoří jakousi odvodňovací část vašeho mechária. Tato vrstva by měla být silná alespoň 2 cm. Nyní do nádoby přidejte rašelinový substrát. Jak aktivní dřevěné uhlí, tak rašelinový substrát zakoupíte ve specializovaném akvaristickém obchodě nebo zverimexu. Do substrátu můžete vysázet samotný úrazník nebo jeho semena. Abyste vytvořili oku lahodící scenérii, nesázejte mech na rovnou plochu, ale podloží rukou trochu „zvlňte“. Vytvořte menší či větší kopečky, které úrazníkem pokryjete.

  1. Posledním krokem je vložení dekorací

Rozmyslete si, jak chcete, aby vaše mechárium vypadalo. Co nejpřirozenější? Pak přidejte nasbíraná dřívka, kůru či kameny. Nebo byste rádi vytvořili vlastní pohádkovou zahradu? V tom případě si zkuste vyrobit vlastní miniaturní nábytek z dřívek nebo si jej zakupte. Nápadům se meze nekladou a své mechové rostlinárium můžete ozvláštnit třeba i malým domečkem. Třeba se vám v něm zabydlí nějaký skřítek nebo víla.

Share.

1 komentář

  1. Pingback: Vánoční svícen v mecháriu | TAMARKI

Leave A Reply

AlphaOmega Captcha Mathematica  –  Do the Math