Jak založit rostlinné terárium?

0

Rostlinné terárium neboli rostlinárium je malý kousek přírody uzavřený do skleněné nádoby. Tato terária určená pro okrasné rostliny umožňují zahradnické vyžití i tam, kde tomu podmínky příliš nepřejí – třeba v bytech. Jak si krásné rostlinárium založit v několika krocích?

Krok 1 – zvolte si rostliny, které chcete pěstovat

Rostlinné terárium můžete co do množství a náročnosti rostlin vytvořit jak velmi jednoduché, tak poměrně složité. Jste-li začínající pěstitel, volte raději menší počet rostlin. Vzhledem k tomu, že uzavřené prostředí rostlinária přirozeně inklinuje k vyšší vlhkosti, snadnější péče je o rostliny vlhkomilné. Pokud máte omezený prostor, vybírejte takové, které příliš nevyrostou. S konkrétním výběrem také souvisí místo, kam své rostlinárium umístíte. Pokud nebude osluněno většinu dne, lépe se v něm bude dařit stínomilným rostlinám. Vhodné jsou tedy mechy, nízké druhy kapradin a trav, ale také trvalky dobře zpracovatelné v kuchyni – např. medvědí česnek.

Krok 2 – vyberte si nádobu pro rostlinné terárium

Máte-li jasno jak vysoké rostliny chcete pěstovat a v jakém množství, vybrat vhodnou nádobu je hračka. Můžete využít staré skleněné terárium či akvárium, anebo si pořídit nové. U těch nových je výhodou, že je vyberete rostlinám „na míru“. Pro začátečníky (ale i nenáročné pěstitele) lze doporučit menší kulovitá terária/akvária ve tvaru skleněné koule. Tyto nádoby mají několik pozitiv. Je s nimi snadná manipulace, což oceníte nejen při sázení, ale také při pravidelné péči o rostlinky (včetně jejich přesazování). Koule jsou k dostání v několika velikostech a umístíte je prakticky kamkoliv. Většinou se vejdou na okenní parapet, ale můžete je usadit i na pracovní stůl (lehce se stanou výborným „antistresovým“ prvkem vaší kanceláře). Skleněné koule navíc snadno natočíte právě na tu stranu, na kterou chcete rostliny vyrovnat vzhledem ke slunečnímu světlu.

Krok 3 – nachystejte si rostliny a substrát

Co kromě rostlin potřebujete: rašelinový substrát, štěrk nebo větší oblázky, aktivní dřevěné uhlí (koupíte je ve zverimexech a specializovaných terarijních obchodech), mech, dekorace. Skleněnou nádobu vymyjte a na dno umístěte kameny. Ty pokryjte minimálně 2 cm vrstvou aktivního dřevěného uhlí, čímž vytvoříte tzv. odvodňovací vrstvu. Uhlí přikryjte mechem, který podobně jako předchozí část vodu vsakuje. Tím zamezíte bujení plísní v nádobě. Mech následně přikryjte substrátem, do kterého můžete začít sadit rostliny. Jakmile máte zasazeno, můžete své rostlinné terárium ozvláštnit o nejrůznější dekorace. Využít lze jak ty komerčně prodávané, tak zcela přírodní – např. v podobě nasbíraných větviček, šišek nebo pěkných kamínků.

Krok 4 – vše zkombinujte a pravidelně udržujte

Aby vám rostlinné terárium dělalo radost po dlouhý čas, rozmístěte rostliny tak, aby ty vyšší nepřekrývaly při své cestě za světlem ty nižší. Rostlinárium je z toho hlediska vhodné čas od času otočit (pakliže to jeho tvar umožňuje), aby se rostliny narovnaly. Nádobu zpravidla není nutné ani dosvětlovat. Pokud sadíte stínomilné a vlhkomilné rostliny, které nemáte umístěny ve velmi tmavé místnosti, postačí jim denní světlo. Pozor si ale dejte při zalévání. Lépe je zalít po menších částech vícekrát než jednou hodně a pak složitě řešit, jak odsát přebytečnou vodu, kterou nevsákly rostliny, substrát ani mech s aktivním dřevěným uhlím.

Malá rada na závěr

Rostlinné terárium není určeno pro zvířata – ta, i velmi malá, mohou rostliny poškodit (a prostor zaneřádit svými výkaly). Pokud se vám stane, že si vaši pracně sazenou zeleň oblíbí např. malé mušky octomilky, bývá nutné substrát vyměnit, nádobu vyčistit a rostliny přesadit.

Share.

Leave A Reply

AlphaOmega Captcha Mathematica  –  Do the Math