Jaké jsou druhy a možnosti krmiv pro psy?

0

Druhy krmiv pro psy mohou být velice specifické, přičemž každý výrobek je zaměřen na jinou problematiku. K označení druhů krmiv pro psy se používají termíny jako puppy či adult a podle toho lze poznat, pro jakého psa je krmivo určeno.

Pro upřesnění všech označení (podle věku) přikládáme stručný seznam:

  • Puppy – štěně
  • Junior – mladý pes
  • Adult – dospělý pes
  • Senior, mature – starší pes

Stáří psů ovšem není jediným faktorem, který rozhoduje o vhodném druhu krmiva. Dalším je váha a využití vašeho psa, neboť je jasné, že pro velkého loveckého psa, který se často pohybuje v terénu, není vhodné stejné krmivo jako pro menší rasu, jež je určena především do domácností.

Lze se tak setkat například také s krmivy pro aktivní psy, kteří podstupují pracovní a sportovní zátěž, ale také s krmivy pro psy s nízkou aktivitou. Dále lze svému čtyřnohému mazlíčkovi pořídit krmivo podporující péči o zubní dutinu a podobně.

V neposlední řadě jsou i druhy krmiv pro psy, které berou ohled na různé alergie a zdravotní problémy, například se zažíváním.

Složení krmiva pro psy

Je pro vás důležité, aby váš čtyřnohý mazlíček měl správnou stravu, která bude obsahovat prospěšné látky a nikoliv naopak? V tom případě si dávejte bedlivý pozor na to, co pořizujete, neboť nejdražší a nejznámější nemusí automaticky znamenat nejkvalitnější.

Základem správné stravy bez různých hormonů, pesticidů a podobně jsou krmiva vyrobena z kvalitních surovin, co se týče potravinářské stránky. To poznáte tak, že použité suroviny jsou jasně určeny a nejedná se pouze o obecné označení.

Ono totiž například „rýže“ a „obiloviny“ nejsou výrazy stejného smyslu, ač by to tak mohlo na první pohled vypadat. Zatímco rýže je jasně daná surovina, která zaručuje určitou kvalitu daného výrobku, tak pod obilovinou si lze představit prakticky cokoliv. Kvalitní krmiva se také vyznačují tím, že v jejich obsahu převažují živočišné bílkoviny nad těmi rostlinnými.

Stejně tak se podívejte, zdali byl výrobek prováděn šetrnou výrobní technologií, díky níž se ve složení zachová výživová hodnota, která je pro každého psa důležitá.

Doplňková krmiva pro psy

U všech živočichů platí, že pro správný vývoj a fungování těla potřebují dostatečný přísun vitamínů, minerálů a dalších potřebných látek. Mají to tak jak lidé, tak i psi a tudíž se v tomto ohledu prakticky nelišíme.

Samotná základní krmiva pro správný vývoj psa nestačí. Je vhodné mu podávat i doplňkovou stravu, která prospěje jeho vývoji a následně také fungování těla. Doplňky lze pořídit jak kombinovaně, tak i jednotlivě, přičemž ve druhém případě jsou pokaždé zaměřeny na jiný problém.

Doplňková krmiva tak mohou mít různé oblasti působení, přičemž každá z nich je vhodná na něco jiného. Kromě dodání vitamínů mohou doplňky pomoct například na:

  • Klouby a kosti
  • Zuby
  • Kůži a srst
  • Srdce, žaludek, střeva, ledviny a jiné orgány
  • Stres
  • Diabetes

Možnosti krmení psů

Krmíte správně vašeho čtyřnohého mazlíčka? Víte, jaké možnosti krmení psů jsou? Vyplatí se více vařit nebo kupovat granule či různé konzervy a kapsičky? Vše se dočtete v následujícím textu.

Na úvod si můžeme říct, že je v podstatě jedno, pro jaký typ výživy vašeho psa se rozhodnete, oba způsoby dokonce můžete kombinovat. V každém případě je ale potřeba dodržet určité zásady.

Vařené jídlo

Zde by měl být zachován poměr masa, zeleniny a přílohy 1:1:1. Tedy 1/3 masa, 1/3 zeleniny a 1/3 přílohy. K tomu všemu by měly být navíc přidány i minerální a vitamínové doplňky, které jsou pro správný vývoj psa a jeho tělo také důležité. Naopak by mělo být použito co nejméně soli.

Kapsičky, granule a podobně

V tomto případě nemusíte prakticky řešit, co vašemu psovi dáváte. V případě, že koupíte kvalitní výrobek, tak ten obsahuje vše, co pes potřebuje a vaším úkolem je tedy pouze vybrat příchuť a následně vysypat obsah balení  do misky. Tento způsob krmení tedy znatelně ušetří váš čas.

Jestliže ale chcete ušetřit a tudíž pořizujete méně kvalitní krmivo, tak je dobré jej doplňovat vitamínovými a minerálními látkami, aby pes dostal potřebné živiny.

Krmení pro alergické psy

Nejrůznějšími alergiemi netrpí pouze lidé, ale také psi. Právě pro ně je vhodné vybírat speciální krmiva, která jsou svým obsahem šetrná k alergickým problémům, kterými váš pes trpí.

Nejvíce vhodná krmení bývají ty, která jsou vyráběna z ryb, případně jehněčího masa a ve kterých nebývají použity klasické obiloviny, jako je například kukuřice, která může v jistých případech způsobovat právě alergické reakce.

Tato speciální krmiva jinak obsahují stejně hodnotné látky jako normální druhy, jen jsou šetrné k alergii, kterou váš pes trpí. V případě, že se bude jednat o kvalitní druh krmení, tak bude obsahovat kvalitní živočišné bílkoviny, jejichž zdrojem je kvalitní maso bez různých přidaných látek, jako jsou mimo jiné živočišné deriváty.

Share.

Leave A Reply

AlphaOmega Captcha Mathematica  –  Do the Math