Jaké jsou vodní želvy? Máme tipy pro začínající chovatele.

0

Tito malí vodní plazi jsou známi již od nepaměti. V některých oblastech byly uctívány jako svaté, jinde lidé ničili jejich vajíčka a zpracovávali je. Želvy jsou považovány za jakési „živoucí zkameněliny“, protože se jejich stavba těla ani vzhled nezměnily po dlouhé miliony let. Tito podivuhodní tvorové žili na Zemi už v dávných pravěkých dobách veleještěrů, možná dokonce i dříve.

Vodní želvy jsou studenokrevní živočichové. Nejsou schopny měnit svou tělesnou teplotu ani intenzitu látkové výmeny. Jsou přizpůsobeny k tomu, aby je zahřívalo sluneční světlo. Proto také přirozené žijí v teplých klimatických zemských pásech. Místo přirozeného výskytu želv je v tropické jihovýchodní Asii, druhé v mírném pásu Ameriky. Původní výskyt vodních želv začínal od severu jížní Kanady až po jih Uruguayi.

 

Vodní želvy jako domácí zvířata

Kdo někdy navštívil obchod se zvířaty a zajímají ho vodní živočichové, jistě si všiml malých pozoruhodných želviček. Ať už s pestrými krunýřky plavající ve vodě nebo vyhřívající se pod sluneční lampou na kameni, vždy připadají dětem i dospělým roztomilé. Malé želvičky se totiž při sebemenším vyrušení vrhají do vody a jakmile jim příjde „vzduch čistý“, vynořují svoji malou hlavičku nad hladinu, aby se podívaly jestli nehrozí ještě nějaké nebezpečí. Toto mnohé zákazníky navodí ke spontánní koupi.

Je však třeba si uvědomit, že želvy nejsou jako ostatní domácí zvířata. Mnozí si mohou mylně myslet, že je vodní želva nenáročným domácím mazlíčkem, avšak nemají vždy pravdu. Vodní želva se neozve, pokud jí zapomenete dát granule nebo jinou potravu. Není také přátelská a družná jako ostatní domácí zvířata. Navíc potřebuje velké prostory, jelikož s postupem let se její krunýř bude zvětšovat. Chovatelům může připadat, že když želvička chvíli vydrží na dlani, tak že je přátelská, ale důvod je ten, že má ráda teplo. Když se ocitne u nádrže s jejím teráriem a ona připluje, může si to chovatel vysvětlit tím, že je to přátelské gesto, avšak želvička je třeba naučená, že chce potravu. Není to tedy zvířátko pro každého a to by si měl začínající chovatel uvědomit.

 

Vhodné druhy vodních želv pro chov v bytě

Většina zájemců o chov amerických pestrých želv může svá zvířata chovat v bytě. Kdo se navíc chce těšit z aktivních želviček i v zimě, měl by vybrat druhy pocházející z tropů, které nevyžadují období zimního klidu.

Z pestrých sladkovodních želv z oblastí Mexického zálivu můžeme vybrat druh Pseudemys consinna. Pancíře těchto druhů však dosahují délky hodně přes 30 cm, a proto je akvárium pro tuto vodní želvu za chvíli těsné. Tento druh vodní želvy se živí převážně rostlinnou stravou a znečišťují svoje akvárium více, než jiné druhy.

Z pestrých želv, které jsou pro chov v bytě vhodnější, patří želva nádherná neboli ozdobná (Trachemys scripta elegans).

Tento druh vodní želvy je u nás v České republice nejvíce rozšířen. Želva nádherná patří k nejkrásnějším, nejčilejším a nejhodnějším vodním želvám. Proto je nejvíce atraktivní pro chov v bytě. Navíc je ji možné chovat po více ve velkých chovných rybnících, takže se v současnosti stala nejrozšířenějším druhem.

Vhodná pro chov je také želva mapová (G.kohnii) nebo její příbuzné G. pseudogeographica.

IMG_33561

Želva nádherná v domácím prostředí

 

Tipy pro začínající chovatele

Želvy nádherné se v obchodech prodávají jako mláďata od věku jednoho roku. Hřbetní štít je téměr jako kruh, je světle zelený se žlutými proužky a často i tmavými body. Od obočí po krk se táhnou dvě podélné červené skvrny. Proto působí tyto želvičky tak roztomile.

Již bylo uvedeno, že vodní želva není žádný domácí mazlíček a neměl by být koupen jen při spontánním nákupu. Zvláště by se neměla vodní želva pořizovat dětem bez dozoru, jelikož prvních pět let má každá želvička měkký krunýř, proto se stává, že dojde rychle k úhynu. Během těchto let se krunýř postupně zpevňuje a po pěti letech je již pevný.

Při chovu vodních želv musíme brát v úvahu určité pořadavky. Každý měsíc bude želva potřebovat nějaké výdaje, dostatek prostoru, hlavně v době růstu a čas.

Pokud přesto neváháte vodní želvu vlastnit, směle do toho.

Ve zverimexu si nezapomeňte vybranou želvičku dobře prohlédnout. Dobré je sledovat, jak se želvička pohybuje, jestli plave, apod. Zdravé želvy se vždy musí umět vlastní vůlí potopit na dno nádrže a zůstat chvíli tam. Jakmile zjistíme, že želvička čile plave a je aktivní, přejdeme k prohlídce krunýře, zda-li není poškozen. Oči i nozdry musí být čisté a krunýř by měl být trochu pevnější než papírový kartón. Malá želvička se navíc po kamenité, ne příliš hladké ploše musí pohybovat se vzpřímenou hlavou a důležité je, aby stejnoměrně pohybovala všemi končetinami.

Pokud se jako chovatel snažíte i o případný chov, i želvičky jsou zvířata sociální, nebo-li mají rády společnost, proto je dobré koupit hned želvy tři. Ale s tímto počtem želv se zvyšují nároky na prostor, proto by o chovu měl uvažovat pouze ten, co má dostatek volného místa pro velké „želvárium“ o jejíž umístění a velikosti se dozvíte níže. Není ovšem nutností pořizovat tři želvy, pokud nechcete začínat chov, můžete začít i s jednou.

Při transportu nejsou nutná nějaká zvláštní opatření. Stačí nějaká kartónová krabice nebo přepravka, avšak se ujistěte, že je na všech stranách pevně uzavřená, aby želvička nevypadla. Aby se želva v krabici nehýbala, pojistíme to zmuchlaným papírem. Želva se tak může svými drápy papíru zachytit a má pocit většího bezpečí. Pozor však dejte pokud transport trvá několik hodin. To byste měli želvě poskytnout styk s vodou nebo ji několikrát během cesty opláchnout.

Jakmile je želvička přivezena domů, mělo by se dbát na období karantény. To znamená, že pokud vlastníte několik starších želv, neměla by se nová malá želvička po nějaký čas chovat se staršími želvami. Mohlo by dojít ke sváru o potravu či by malá želvička mohla přenést na ostatní nějakou nemoc, která není ihned viditelná.

 

Nádrž pro vodní želvy

Pro karanténní období se nejvíce hodí malé umělohmotné nádrže s oblými rohy. Jsou praktické a snadno se čistí. Vybrat můžete i z jiných nádrží, napříkad rovnou akvária, avšak měli byste být připraveni, že by se voda měla zezačátku měnit nejlépe každý den. Důležitá je velikost nádrže. Pokud vlastníte želvičku s krunýřem okolo 3 – 4 cm, musíte počítat s plochou dna asi 30 x 15 cm. Výška nádrže by měla být minimálně stejná jako délka želvy, aby se po převrácení na hřbet mohla snadněji obrátit. Zezačátku je nutné dbát na to, aby se množství vody do nádrže nalilo tolik, aby želvička mohla alespoň nozdrami z vody na vzduch. Stejně jako u ostatních domácích zvířat je důležité umístit její nádrž na klidné místo, nejlépe na vyvýšeném místě. Teplota vody v nádrži by se měla pohybovat okolo25 – 27°C, bez ohledu na roční období. Nesmíte zapomenout ani na nějakou světelnou lampu a nějaké suché místo – např. Kámen nebo kousek připevněného korku, aby měla želva možnost se na chvíli slunit. Teplota tohoto světla by měla být okolo 30 – 35°Ca měla by být kontrolována teploměrem.

S přibývajícím věkem želvy je důležité koupit dostatečně velké terárium, aby měla želva možnost růst. V dopělosti krunýř želvy zpravidla doroste do délky 25 cm a akvárium by mělo být dlouhé 1,75 m. V případě, že jste se rozhodli chovat vodní želvy, je důležité vlastnit tzv. „želvárium“, kdy želva musí mít část nádrže souše a část vody. Souš musí zahrnovat i písek, aby zde mohla samice naklást vajíčka.

 

Krmení vodních želv

Mláďatům vodních želv podáváme pokud možno živou potravu. Můžou to být perloočky, larvy hmyzu, malé žížaly, blešivci, plži i vodní rostliny. Nabídnout želvičce můžete i moučné červy, avšak nejsou vhodní jako neustálý hlavní přísun potravy. Obchody se zvířaty navíc také prodávají zmrazené drobné živočichy nebo suché granulky pro vodní želvy. V prvních letech musíte želvu krmit téměř denně.

Po prvních kritických pěti letech je již želva s pevným krunýřem a také ji můžete jinak krmit. V prvních letech života jsou želvy masožravci. Proto můžete podávat drobné malé živočichy, poté větší. Dobré je podávat i rostlinnou stravu jako jsou drobní planktonoví korýši, larvy hmyzu či drobné rybky. Pro želvy je vždy nejlepší živočišná potrava, ale pokud nemáte jinou možnost, můžete krmit i suchými granulemi. Tvoří-li však potrava pouze granule a konzervované složky, je potřeba alespoň doplnit nějaké vitamíny. Dobré je podávat nějaké malé kousky masa pomocí pinzety.

Pozor dávejte při dávkování krmiva, ať je to cokoliv, jelikož se může snadno znečistit voda. To, co nesní želva okamžitě, můžete ihned vytáhnout zpátky. Postupně se naučíte, kolik toho vaše želva sní. Krmíte však zpravidla méně v zimě.

 

Správná péče a čištění

Nádrž vodních želv je důležité čas od času vyčistit. Pokud nechcete čistit pokaždé celé akvárium, je dobré mít akvarijní filtry nebo odtok na dně. Akvária s odtokem na dně bohužel v obchodech se zvířaty nenajdete, ale dá se něco takového vyrobit.

 

Ať už vyberete do své domácnosti jakýkoliv druh želvy, je důležité mít na paměti, že se délka života vodních želv pohybuje přes 40 let. To nese velkou zodpovědnost. Ale většina chovatelů si tyto malé podivuhodné tvory zamiluje a chov vodních želv a následné líhnutí malých želviček a sledování jejich činů je mnohdy k zasmání.

Share.

Leave A Reply

AlphaOmega Captcha Mathematica  –  Do the Math