Jak na krmení akvarijních rybiček?

0

Jste akvaristé – začátečníci? Nevíte, čím akvarijní rybičky krmit a jak často? Pak Vám tento článek zodpoví spoustu Vašich otázek. Krmení rybiček je trochu alchymie a chcete určité zkušenosti. Musí se přizpůsobovat druhům rybiček v akváriu, neboť každá se živí něčím jiným a každá se pohybuje v jiné části akvária, některé druhy plavou u hladiny, jiné zase žijí u dna. Samostatnou kapitolou je četnost krmení a velikost krmné dávky.

Četnost krmení

Ryby jsou zvyklé z přírody přijímat potravu po celý den a na to byste měli myslet i Vy při krmení akvarijních rybiček. Je lepší krmit častěji a menší dávky, než jednou denně a dávku obrovskou. Při častějším krmení často svádí ke zvýšení denní dávky a touze rybičkám přilepšit, což se po nějaké době projeví v prostředí akvária – začnou se přemnožovat rasy, zbytky krmiv začnou hnít, plesnivět apod. Ideální četnost krmení je přibližně dvakrát denně – ráno a podvečer, aby rybičky měly přísun krmiva rovnoměrný. Dále není od věci je nechat jeden den v týdnu bez krmení, který je donutí sežrat všechny zbytky krmiva z předchozích dní.

Obavy nemusíte mít ani při odjezdu na dovolenou, dospělé rybičky vydrží bez problémů jeden až dva týdny bez potravy. Máte-li přece jen obavy, k dispozici jsou speciální tablety, které vydrží další dobu. Zásadní radou je krmit spíše než méně. Překrmení rybiček má za důsledek nejen zakalené akvárium, ale také apatické a v nejhorším případě uhynulé rybičky.

Druhy krmiva

Krmivo by mělo být vybíráno podle druhu rybiček. Samozřejmě existují univerzální krmiva, ale ta rybičkám nedodají potřebné živiny. V současnosti jsou velice oblíbená granulovaná krmiva – ušetří čas i peníze, jednoduše se dávkují a vyhnete se plísním a zanesení infekcí a parazitů. Čas od času je však vhodné dopřát rybičkám změnu v podobě mraženého či živého krmiva z ověřených zdrojů. Pestrá strava přispívá k jejich hezčímu vybarvení.

Granulovaná krmiva se vyrábějí specializovaná jak podle stáří rybiček (jiná pro potěr, jiná pro dospělé rybičky), ale také podle přirozené potravy rybiček. Jiná krmiva jsou vhodná pro rostlinožravé či řasožravé rybiček (tyto rybičky potřebují větší podíl rostlinné složky) a jiná pro masožravé a všežravé rybiček. U masožravých rybiček je vhodné dát pozor, zda mají dostatek potravy, v opačném případě začínají útočit na menší spoluobyvatele akvária.

Vločková krmiva

Tento druh krmiv je velice oblíbený, vyrábí se v několika velikostech vloček, a tak je vhodný pro všechny velikosti rybiček. Složení jednotlivých vločkových krmiv se velice liší, můžete zde najít vhodná krmiva jak pro rostlinožravé, tak i masožravé a všežravé rybičky, které patří mezi ty drobnější a pohybují se u hladiny.

Tabletová krmiva

Pro chovatele sumečků, pancéřníčků a dalších rybích druhů, které se pohybují při dně, jsou ideální tabletová krmiva. Tablety se také dají přilepit na stěnu akvária a jsou tedy vhodnou formou krmiva pro rybičky s přísavkovitými ústy a další druhy rybiček, které se baví postupným oždibováním tablet. Vhodné také pro nezkušené chovatele, kteří ještě neodhadnou přesnou krmnou dávku.

Oblíbené akvarijní rybičky a jejich krmení

Mezi nejznámější a nejoblíbenější akvarijní rybičky bezesporu patří neonky, které znají i lidé akvaristikou nepoznamenaní. Neonky žijí v hejnech a v akváriích se dožívají 5 let. Měli by se krmit spíše měně a častěji. Nepohrdnou vločkovými krmivy, hlávkovým salátem, nitěnkami a buchankami.

Častou obyvatelkou domácích akvárií je parmička čtyřpruhá. Ráda žije v hejnech a je to všežravec, nepohrdne tedy jak potravu živou, tak vločkovou, mraženou a granulovou.

V mnoha akváriích najdete pancéřníčka pandu či pancéřníčka skvrnitého. Oba druhy jsou velice mírumilovné a všežravé. Zdržují se u dna nádrží a jsou proto ideální pro krmení tabletami. Nepohrdnou ani vločkami, živou a mraženou potravou.

Share.

Leave A Reply

AlphaOmega Captcha Mathematica  –  Do the Math