Největší motýl na světě doma v obýváku

0

Není to tak neuvěřitelné, jak to zní. Z vajíček martináče Attacus atlas, motýla s největší plochou křídel na světě, je možné odchovat mladé motýly i v domácích podmínkách. Chce to jen trpělivost.

 

Ale buďme upřímní – ani trpělivost nestačí tomu, kdo nemá motýlí vajíčka… Ta od největšího martináče lze získat při některé z botanických výstav motýlů. Takové se pořádají např. v Praze ve skleníku Fata Morgana nebo v Brně v botanické zahradě Masarykovy univerzity. Pokud projevíte zájem a organizátory požádáte, je možné, že vám několik vajíček dají. Dále je to na vás. Odchov motýla není záležitostí několika málo dní. Z vajíček se nejprve vylíhnou drobné housenky, které postupně rostou a sílí. Když přijde jejich čas, upředou kokony ve kterých se přemění na kukly. A co čeká toho, kdo celou dobu vydrží a zakuklené housenky nechá v klidu? Zážitek a pohled na nádherné pestrobarevné motýly, kteří na vaší ruce ochotně zapózují na nejedné fotografii.

Motýl Attacus atlas

Motýl Attacus atlas

Tropický motýl Attacus atlas

Řadí se k čeledi martináčovití a honosí se úžasným rozpětím křídel 25-30 cm. Vzhledem k celkové ploše křídel až 400 cm2 je Attacus atlas považován za největšího na světě. Tento motýlí gigant dokáže jejich pouhým rozevřením zastrašit protivníka až dvakrát většího než je on sám. Jeho domovem jsou tropické a subtropické pralesy jihovýchodní Asie. Zajímavostí je, že housenky při tvorbě svého kokonu předou hedvábné vlákno podobné vlně, pro které jsou tito motýli chováni v Indii. Produkce motýlího hedvábí martináče atlase je však v porovnání s příbuzným bourcem morušovým zanedbatelná.

Jak odchovat martináče atlase

Celý proces odchovu motýla z vajíčka trvá zhruba půl roku. Motýli patří k hmyzu s proměnou dokonalou. Z jejich vajíček se po 5-7 dnech vylíhnou housenky, které se nijak nepodobají dospělým jedincům. Jejich úkolem je v tomto stádiu žrát, růst a sílit. Nejvíce si pochutnají na ptačím zobu, šeříku nebo větévkách vrby. Během tohoto času se housenka zhruba 5x svleče, změní svou velikost i barvu. Po cca 60 dnech permanentní konzumace začnou housenky tvořit kokon. Zámotek má zpočátku bílou barvu, po třech dnech ale zhnědne. V této fázi je kokon velmi citlivý a nemělo by se na něj sahat. O týden později se v něm housenka přemění v kuklu. Doba líhnutí je závislá na teplotních podmínkách, první motýly lze však očekávat zhruba za měsíc.

Housenka motýla Attacus atlas

Housenka největšího motýla na světě – Attacus atlas (zdroj: http://www.amk.to)

Co si nachystat

Pořiďte si větší plastový box s víkem, který je zapotřebí opatřit otvory pro dýchání a cirkulaci vzduchu. Box by měl být tak velký, aby se do něj vlezly větévky, na kterých budou housenky hodovat. Větvičky je možné umístit také do vázy a housenky na ně položit. V listech si budou housenky tvořit zámotky. Kokon je možné odříznout teprve tehdy, až je list suchý a kokon výrazně hnědý a tvrdý. Kokony pak nechejte v klidu – můžete je uložit do plastového boxu. Důležité je umožnit nově narozenému motýlovi, aby si někam vylezl a zde ve vertikální poloze v klidu napnul křídla. Přes stěnu boxu tedy přehoďte síťku, po které si motýl vyšplhá.

Motýl Attacus atlas po vylíhnutí z kokonu

Motýl Attacus atlas po vylíhnutí z kokonu, když si napíná křídla

Jak dlouho Attacus atlas přežije?

Velmi krátce. Zhruba 1-2 týdny. Motýli nemají dokonale vyvinuté ústrojí k přijímání potravy, žijí tedy z tukových zásob z doby, kdy byli teprve housenkami. Jejich apetitu v tomto stádiu se tak nelze divit.

Zajímavost: každý v jeho křídlech vidí něco jiného

Na závěr uvádíme drobnou zajímavost. Odkud Attacus atlas získal své pojmenování není zcela jasné. Některé zdroje uvádějí, že jméno získal po bohu Atlasovi z řecké mytologie, jiné zdroje připodobňují zabarvení na jeho křídlech k mapě (atlasu). Kdo se podívá na martináče atlase více zdálky a zaměří se na ohnuté špičky jeho křídel, možná v nich uvidí hadí hlavu. Ostatně podle ní jej v Hongkongu označují za „motýla s hadí hlavou“.

Share.

Leave A Reply

AlphaOmega Captcha Mathematica  –  Do the Math