Nenáročné zvíře pro alergika

0

Není to bezsrstý pes ani kočka – ti jsou pro nás až příliš „nároční“. Míříme jinam. Pokud vy nebo váš potomek trpíte alergií, pořiďte si některé z řady terarijních zvířátek. Vyzkoušet můžete chov želv, hadů, ještěrů nebo afrických šneků, jejichž sliz dokonce pomáhá při léčbě ekzémů.

 

Jaká zvířata vyvolávají alergii

Jedná se o velmi častou otázku zejména rodičů, jejichž dítko začalo toužit po zvířecím mazlíkovi. Alergii nepůsobí konkrétní druh zvířete, ale alergeny hromadící se v jeho srsti, slinách a exkrementech. Z toho důvodu jsou pro alergiky nejméně vhodné kočky, a to zejména dlouhosrsté, v jejichž chlupech se nejvíce usazuje prach a pyl. V těsném závěsu za nimi jsou psi. Stoprocentní výhrou však nejsou ani tzv. naháči – psi a kočky bez srsti. Dokonce pak ani oblíbená morčata, a to právě z důvodu výskytu alergenních prvků ve slinách a výkalech.

Jaká zvířata alergii naopak nevyvolávají?

Dá se říci, že výskyt alergenů je nejnižší u akvarijních rybek, se kterými majitel nepřichází do bezprostředního kontaktu. Rybky navíc nezapáchají (pakliže vodu pravidelně měníte) a jsou zcela nehlučné. Pokud ale přeci jen toužíte po větší blízkosti a občasném pohlazení zvířete, poohlédněte se ještě jinde. Nenáročné zvíře pro alergika může být suchozemská nebo vodní želva, nejedovatý had, chameleon, agama, gekon a gekončík. V poslední době jsou stále populárnější také velcí afričtí plži známí pod českým názvem oblovky. Výběr terarijních zvířat je však mnohem širší – pořídit si můžete třeba žáby. Jejich chov je však náročnější a proto v našem seznamu nefigurují.

Suchozemské a vodní želvy

Chcete-li chovat živočicha, kterého si můžete sem a tam také pohladit a užít si s ním nějakou tu společnou chvilku, zkuste želvy. Co se náročnosti péče týče, více práce je s těmi vodními. Želvy ve zverimexech sice zakoupíte ve velikosti pětikorunky, velmi rychle však dorostou až do rozměrů polévkové mísy. Vodu je jim navíc zapotřebí měnit i několikrát do týdne. Čím je vodní želva větší, tím méně účinná jsou i různá filtrační zařízení, která by měla udržovat vodu čistou. Želvy ji svými výkaly totiž rychle zaneřádí. Na druhou stranu jsou to velmi milá stvoření. Za čas poznají svého „páníčka“ a nechají se podrbat pod krkem. Nejroztomilejší jsou jako mladé. Nejčastěji chované vodní želvy – želvy nádherné – se přitom dožívají desítek let.

Podstatně méně náročné jsou želvy suchozemské. Nepotřebují žádný bazének na koupání, stačí jim pouze mistička s vodou. Oproti vodním želvám jsou ale trochu cítit. Jejich ubikace je proto zapotřebí pravidelně čistit.

Hadi

Nenáročné zvíře pro alergika je také had. Často chované jsou nejedovaté korálovky, které zaujmou svou pestrou kresbou šupinaté kůže. Korálovky v zajetí dorůstají až 130 cm. Pokud se pro ně rozhodnete, stačí si pořídit pouze jednoho hada – předejdete tím řadě nechtěných událostí. Korálovky jsou totiž známé pro svůj kanibalismus.

Ještěři

Některé z těchto zajímavých plazů je možné chovat i v menším bytě. Ve zverimexech jsou k dostání agamy, chameleoni, gekoni i gekončíci. Specifika jejich chovu jsou na internetu poměrně dobře popsána. Ještěra je možné výhodně pořídit také na burzách od dlouholetých chovatelů.

Afričtí šneci

Tento zvláštní „mazlíček“ se u nás v posledních letech těší stále většímu zájmu. Největší afričtí šneci (Achatiny) dorůstají až 30 cm. Jedná se opravdu o nenáročné zvíře pro alergika, vhodné i k chovu v bytech. Plži si vystačí s plastovým boxem a kvalitním substrátem, do kterého se zahrabávají a do nějž kladou vajíčka. Přitom jsou velmi milí a přítulní – umí si zvyknout na člověka, který je krmí a nechat se od něj pohladit. Jejich sliz navíc pomáhá při léčbě ekzému. Pokud vás tato zdravotní obtíž trápí, zkuste do internetového vyhledávače zadat např. „sliz šneka k léčbě“.

Jak poznám, že jsem alergický na zvíře?

Mezi alergické obtíže patří zduřelá sliznice nosu a s ní spojené projevy rýmy, svědění nosu a kýchání. Některým lidem ucpaný nos způsobuje i bolesti hlavy. Ruku v ruce s alergickou rýmou přichází také pokašlávání, hvízdání na průduškách a pocity zahlenění. Dostavit se může také zánět očních spojivek nebo kožní vyrážka. Při těchto příznacích je vhodné navštívit alergologa, který může alergickou reakci potvrdit.

Share.

Leave A Reply

AlphaOmega Captcha Mathematica  –  Do the Math