Obří šneci | Co si počít s jejich vajíčky?

0

Šneci jsou domácí mazlíčci k pohledání. Nehluční, nezapáchají a dokonce pomáhají při léčbě ekzémů. Asi jediným negativem jejich chovu je ohromná spousta vajec, které nakladou. Kdo nechce odchovávat stovky šneků ani vajíčka sám likvidovat, má další možnost – použít je jako krmivo pro jiná zvířata. Víme pro která.

 

Představa šneků coby domácích společníků je pro někoho poněkud zvláštní. Možná však jen do té doby, než se s nimi setká tváří v tvář. Pozorovat tato milá zvířata a cítit pod prsty jejich jemnou kůži je nevšední, milé a příjemné. Není proto divu, že jejich obliba stále roste. Šneci jsou k vidění ve zverimexech (kde je lze také zakoupit), šnečí internetové diskuse jsou plné bezplatných darovacích nabídek mladých šnečků a přinést si jeden či více exemplářů domů snadno může i vaše dítě. Stačí, aby šneky choval některý ze spolužáků nebo je za „mazlíky“ měli třeba ve školce.

Obří šneci – oblovky

Řeč samozřejmě není o klasických zahradních šnecích, ale o těch obřích – afrických, s českým názvem „oblovky“. K nejčastěji chovaným druhům patří oblovka obrovská (Achatina achatina) o délce ulity 15-30 cm, oblovka žravá (Lissachatina fulica) a oblovka síťkovaná (Achatina reticulata), obě dorůstající až 20 cm. Kromě toho, že je jejich chov velmi nenáročný, jsou tito šneci i zdraví prospěšní. Lidé trpící různými druhy ekzémů, včetně těch atopických, si jejich slizem pomáhají zlepšovat svůj zdravotní stav.

Achatiny

Achatiny – afričtí šneci

Šneci jsou hermafrodité – kladou obrovské množství vajec

Jedna šnečí snůška může čítat až 500 vajec. Záleží samozřejmě na druhu chované oblovky. Nejzdatnější kladeči pochází z rodu Achatina achatina (oblovka obrovská) a Lissachatina fulica (oblovka žravá), které snesou 400-500 vajíček v rámci jednoho vrhu. Ne každý šnek je ovšem takový matador. Např. příslušníci rodu Achatina tincta snášejí maximálně kolem 50 vajec. Do 14 dnů se pak vylíhnou malí šnečci. Oblovky jsou hermafrodité. To znamená, že disponují samčími i samičími pohlavními orgány. Vajíčka tak může naklást kterýkoli jedinec. Aby však byla oplodněná, musí se nejdříve spářit.

Pozn.: Některé druhy afrických šneků, např. Achatina iredalei nebo Achatina zanzibarica jsou živorodé. Rodí živá mláďata, k vylíhnutí vajec dochází v těle dospělého šneka.

Co si počít se snůškou šnečích vajec

Nemáte-li zájem odchovat mladá šnečata, je třeba vajíčka nějakým způsobem zlikvidovat. Možností je vícero. Zalít je vařící vodou, zamrazit je a nebo je předat do potravního řetězce jiných zvířat (a učinit tak zadost přirozenému přírodnímu cyklu). Pro některá terarijní zvířata mohou být vajíčka achatin učiněnou lahůdkou.

Achatina

Achatina – africký šnek (zdroj: http://www.ireceptar.cz/)

Terarijní a akvarijní zvířata konzumující vajíčka oblovek

Na snůšce nevylíhnutých šnečků si pochutnají některé druhy akvarijních rybek (záleží na velikosti vajec), vodní želvy, žáby i ještěři. Vítaným zpestřením mohou být i pro mravence.

  • Vodní želvy

I když vodní želvy dobře přijímaní granulované krmivo, jejich přirozená potrava je zejména masitá – konzumují nitěnky, žížaly, červy, některé druhy hmyzu nebo malé rybky (v domácích podmínkách zmražené, které před podáním rozmrazíme). Pokud se nejedná o želví mládě (nejčastěji velikosti pětikoruny), zvládne sníst poměrně dobře i vajíčka achatin.

  • Žáby

V domácích paludáriích jsou nejčastěji chovanými druhy žab pralesničky. Žáby konzumují octomilky, mravence nebo pavouky. Větší druhy žab zvládnou i mikrocvrčky. Zkuste jim nabídnout vajíčka achatin.

  • Ještěři

Chováte agamy, gekony, gekončíky nebo chameleony? Tito ještěři se živí cvrčky, šváby, sarančaty, červy nebo hmyzem (např. dospělá agama zvládne jednou za čas i holátko myši). Dobře konzumují také vajíčka oblovek. Vyzkoušejte.

  • Mravenci

Patříte k nadšeným formikaristům a chov vašich mravenců se utěšeně rozrůstá? Odměňte své svěřence vajíčky achatin. Měli by si s nimi snadno poradit.

Share.

Leave A Reply

AlphaOmega Captcha Mathematica  –  Do the Math