Péče o krunýř suchozemských a vodních želv

0

Krunýř želvy není bezúdržbový, jak by se na první pohled mohlo zdát. Kromě toho, že je jedním z indikátorů zdravotního stavu svého nositele, je také vizitkou péče samotného majitele.

 

Krunýř želv je složen ze dvou částí, které jsou na bocích srostlé (anebo u některých druhů spojené vazivem). Vrchní část krunýře (hřbetní štít neboli carapax) je vyklenutý směrem vzhůru, zatímco spodní část krunýře (břišní štít) je víceméně rovná. Respektive, rovná je u samic. Samci mají břišní štít prohnutý dovnitř. Při kopulaci jim tento tvar pomáhá k udržení stability.

Vzhled krunýře závisí na věku

Mláďata mají po narození krunýř měkký, časem jim postupně tvrdne. Čím mladší želva, tím pestřeji zbarvený krunýř má. Věkem barva přirozeně tmavne a zářivé tóny mizí. Tomu přispívá nejen samotné stárnutí, ale také zanášení krunýře nečistotou (zejména u vodních želv).

Želva - ušpiněná

Krunýř se zanáší vodní želvě i suchozemské

Nečistotou se nejvíce pokrývají krunýře vodních želv. Ty tráví většinu času ve vodě, kde jim tělo pomalu obrůstá řasou. Nejvíce znečištěný bývá hřbetní štít. Jako lapače různých drobných nečistot ale fungují i končetiny a krk. Želvy mají tyto měkké části pokryty převážně zrohovatělou kůží, na které nečistoty snadno ulpívají.

Možná by se zdálo, že suchozemské želvy potíže se zaneseným krunýřem nemají. Opak je ale pravdou. Krunýře jim tmavnou a zanáší se též, byť ne tolik jako želvám vodním (jednou z příčin je např. zahrabávání želv do substrátu).

Želva zanesená řasou

Koupání suchozemských želv

Čas od času je nutné želvě krunýř očistit. Suchozemské želvy chované ve vnitřních teráriích proto jednou týdně vykoupeme ve vlažné vodě. Následně jim do krunýře můžeme vmasírovat jedlý olej. Tato procedura želvě neuškodí a barvy krunýře rozjasní. Nutná však není. Někteří chovatelé ji neprovádí z přesvědčení: „v přírodě by želvu nikdo nemazal, tak proč doma“. Na druhou stranu, v přírodě by želvu také nikdo nekrmil a nedržel ji mnoho let v teráriu o rozměrech X krát Y cm.

Suchozemské želvy chované v zahradních výbězích je třeba koupat pouze v teplých dnech, kdy teplota dosahuje alespoň 25°C. I jim je možné krunýř namazat.

Očista krunýře vodních želv

U vodních želv je situace trochu jiná – krunýř jim žádnými mastnými přípravky nemažeme. Jakmile by takto ošetřený tvor vklouzl do své vodní říše, okamžitě by za sebou nechal mastnou skvrnu.

Co tedy použít? Stačí měkký kartáček, kterým krunýř lehce „vydrhneme“. Na zvlášť znečištěné krunýře je možné nakápnout tekuté mýdlo. Pozor aby se pěna nedostala do očí a úst zvířete. Čím kratší dobu bude krunýř s mýdlem ve styku, tím lépe. Po řasách ale nebude ani památky.

Krunýř kožnatek čistíme výhradně měkkou houbou bez použití mýdla.

vodni-zelva4

Vápník pro želvy

Na kvalitu krunýře má výrazný vliv vápník. Ten by měly želvy přijímat v poměru k fosforu alespoň 3:1, jinak hrozí odvápnění. Krunýře želv s dostatkem vápníku jsou tvrdé jako kámen, lesklé a rovnoměrně rostlé.

Obecně je vhodné kupovat krmivo s přídavkem vápníku. Potravu suchozemských želv, která není na tento prvek bohatá, posypeme rozdrceným vápníkem. Ten je vhodný rozprášit také na zeminu ve venkovním výběhu, nejsou-li živočichové chováni v teráriu.

Želva se vápníkem nemůže předávkovat. Přebytečné množství je tělem přirozeně vyloučeno. Jeho nedostatek sice nebude patrný ihned, ale časem může dojít k měknutí krunýře, nerovnoměrnému růstu, případně k deformaci čelisti zvířete.

Vitamin D

Nedostatek slunečního záření a konzumace stravy chudé na vitamin D vede ke křivici. Je-li to alespoň trochu možné, želvu dáme čas od času na sluníčko. Opatrně však s výběrem umístění. Prostor by měl být dostatečně větraný. Poskytovat by měl i chladnější úkryt.

Zcela nevhodné je přenesení skleněného terária na balkón. Želvě v něm hrozí přehřátí.

Pakliže zvíře dostatek slunečního svitu nemá, vyplatí se investice do výbojky nebo kompaktní zářivky. Ty jsou zdrojem UVB záření, které by mělo nahradit to přirozené v dostatečné míře.

 

Share.

Leave A Reply

AlphaOmega Captcha Mathematica  –  Do the Math