Proč doma chovat pavouka?

0

Co si budeme povídat, pavouci nejsou zrovna oblíbení tvorové. Přesto je doma chovají i ti, kteří při pohledu na malého pavouka v koutě pokoje propadají panice. Čím je pavouk v teráriu zajímavý a proč z něj někteří dělají domácího mazlíka?

 

Nejčastěji chovaným a pro začátečníky doporučovaným druhem pavouka je sklípkan rodu Brachypelma. Tito pavouci velikosti lidské dlaně jsou jen těžko přehlédnutelní. Kromě tělesných proporcí vynikají chlupatým tělem, velkými klepítky, makadly a dalšími čtyřmi páry ochlupených nohou. Jejich chov má jednu výhodu – člověka kousnou jen velmi výjimečně. Prakticky jen tehdy, když se cítí v ohrožení nebo je s nimi špatně nakládáno. Jinými slovy, sklípkani Brachypelma jsou vlastně celkem mírumilovní tvorové…

Brachypelma smithi

Sklípkan rodu Brachypelma smithi (zdroj: http://mirpaukov.ru)

Proč doma chovat pavouky

Jedním z důvodů, proč si někteří lidé pořizují domů vlastního pavouka (nejčastěji sklípkana), je paradoxně ten, že se bojí pavouků. Velký pavouk v teráriu se stává prostředkem zmírnění strachu z něho samého i z jeho menších příbuzných. Dalším důvodem je fascinace z těchto stvoření a krása, dá-li se to tak nazvat, vzhledu některých z nich. Kdo již doma nějakého pavouka má (myšleno v teráriu, ne v méně frekventovaných částech domu a koutech místností), má tu čest zúčastnit se coby divák jeho pozoruhodných životních procesů, jakými je např. krmení, svlékání či stavba hnízd.

Co je zajímavého na chovu sklípkana

Pokud vám někdo sdělil, že doma chová tarantuli, měl tím zřejmě na mysli sklípkana – právě tak bývají tito členovci nesprávně nazýváni. Sklípkani se dělí do mnoha rodů, které lze kategorizovat podle způsobu jejich života.

  • sklípkani stromoví – žijí převážně v korunách stromů v pralesích, kde si stavějí svá hnízda
  • sklípkani zemní – ukrývají se pod kameny či dřevem na zemi
  • sklípkani podzemní – přežívají ukryti pod zemí v chodbách trubicového tvaru

Za největšího sklípkana – a vůbec za největšího pavouka na světě – je pokládán sklípkan se všeříkajícím názvem: sklípkan největší (Theraphosa blondi) s rozpětím nohou až 30 cm a délkou těla až 12 cm, vyskytující se v Jižní Americe. Oproti němu jsou nejčastěji chovaní pavouci v teráriích, sklípkani rodu Brachypelma, méně než poloviční.

Sklípkan největší (Theraphosa blondi)

Sklípkan největší (Theraphosa blondi)

Nejzajímavější momenty chovu sklípkana: krmení a svlek

Momentem, který vydá i za napínavý film, je svlékání sklípkana. Jako všichni bezobratlí mají i sklípkani nepružný krunýř (kutikulu), kterou musí několikrát za život odložit a pokračovat v růstu. Zajímavé je nejen samotné vysvlékání, při němž je pavouk velmi zranitelný, ale celá příprava na tento akt. Pavouk si vypřede jakési pavučinové lůžko, usadí se v něm a otočí se na záda. Pak začne odkládat krunýř.

Druhou zajímavostí, podstatně častěji viditelnou, je krmení sklípkana. Malí pavouci si pochutnají na nymfách cvrčků nebo malých moučných červech. Potravou většího pavouka jsou přiměřeně velcí cvrčci, mouční červi, švábi, sarančata a příležitostně i holátko myši.

V čem chovat sklípkany?

Tito pavouci jsou na prostor nenároční tvorové. Ideální je skleněné terárium nahoře opatřené mřížkou, které zajišťuje dostatečné větrání a znemožňuje útěk pavouka. Doporučované rozměry terária, např. pro větší pozemní druhy, jsou 40 x 40 x 30 cm (d x š x v).

Sklípkan v teráriu

Sklípkan v teráriu

Zajímavosti z pavoučího světa

  • Objevují se prakticky po celém světě, známo je přes 40 tisíc druhů pavouků.
  • V České republice se v přirozeném prostředí vyskytuje téměř 1000 druhů pavouků.
  • Většina pavouků má 8 očí, ale existují i druhy se 6, 4 nebo 2, přičemž jeskynní pavouci mají oči zakrnělé.
  • Pavoučí štětiny jsou velmi citlivé a pavouk skrze ně vnímá řadu informací, třeba o síle větru.
  • Některé druhy pavouků nevytvářejí pavučiny, ale pavučinová vlákna přesto používají, např. jako obal pro sperma.
  • Nejdelší pavučinová vlákna na světě, dlouhá až 25 m, jsou k vidění na Madagaskaru. Souká je zde pavouk druhu Caerostris darwini, jehož sítě dosahují velikosti až 2,8 m2.
  • Některé druhy pavouků jsou silně jedovaté, např. palovčík brazilský (Phoneutria fera), který má na svém kontě úmrtí několika osob i přes to, že jim byl podán protijed.
Sklípkan korálkový (Acanthoscurria geniculata)

Sklípkan korálkový (Acanthoscurria geniculata) (zdroj: http://pre11.deviantart.net)

Zaujal vás chov pavouků? Možná si řeknete, že na těch sklípkanech (a pavoucích obecně) přece jen něco je…

Share.

Leave A Reply

AlphaOmega Captcha Mathematica  –  Do the Math