Řasy v akváriu a jak se jich zbavit

0

Založili jste si akvárium, vysázeli rostliny, ubytovali ryby – vše vypadalo, že funguje. A ejhle. Najednou se objevily vodní řasy. Jaké druhy řas mohou v akváriu přežívat a jak zamezit jejich růstu?

 

Zárodky vodních řas se běžně vyskytují ve všech akváriích. K tomu, aby se naplno projevily, narostly a staly se viditelnými, potřebují relativně málo: nízký obsah oxidu uhličitého (CO2) ve vodě nebo jeho kolísání, špatnou cirkulaci vody a nedostatečnou údržbu akvária. Pokud si toto uvědomíme, hledání nápravy není až tak složité. S likvidací některých řas pomohou také určité druhy ryb, krevety nebo šneci.

Vodní řasy – co jsou zač

Řasy jsou jednobuněčné nebo mnohobuněčné organismy, z nichž některé jsou podobné rostlinám. Probíhá u nich fotosyntéza a v přírodě jsou největšími výrobci kyslíku. Počty druhů řas jdou do stovek tisíc, pro akvaristy jsou však zajímavé jen některé z nich. V akváriích s nesprávným pH vody nebo ve znečištěných akváriích nejčastěji narazíme na černé štětičkové řasy (tzv. ruduchy), hnědé řasy a zelené řasy. Výjimečná není ani přítomnost sinic – modrozeleně zbarvených organismů, které jsou historicky řazeny mezi „nižší rostliny“ spolu s řasami.

Zelená voda

Zelená voda (zdroj: http://www.aquachange.fr/)

Jak se řasy dostanou do akvária

Představa akvária bez řas je poněkud zcestná. Spóry řas jsou mikroskopicky malé, čítající zhruba několik tisícin milimetru. K jejich přenosu dochází vodní i vzdušnou cestou. Ulpívají prakticky na všem, co do akvária přichází – na písku, dekoracích i rostlinách. Jsou přítomny dokonce v akvarijní potravě. Zabránění přístupu řas do akvária nebo jejich totální eliminace je tak ve fungujícím biotopu beznadějná. To ale neznamená, že proti nárůstu řas v nádrži nelze bojovat. Řasy, stejně jako jiné organismy, potřebují k životu vhodné prostředí. Pokud jej nemají, neprospívají.

Jak řasám předcházet

Kromě pravidelné výměny části vody a stabilního CO2 se řasám daří v akváriu, které je:

  • přerybněné,
  • ryby jsou překrmované,
  • nádrž je nevhodně umístěná – dopadá na ni přímé sluneční světlo,
  • je nedostatečně osázená rostlinami,
  • je osazená příliš silnou filtrací (vysoké proudění vody),
  • došlo k úhynu spřátelených bakterií ve filtračním zařízení nebo je akvárium nově zařízené a bakterie se ve filtračním zařízení ještě nestačily namnožit.

Poměrně snadnou pomocí je vyhnout se výše uvedeným příčinám.

Zelená řasa II

Zelená řasa (zdroj: http://imagehost.losias.net/)

Nejčastější řasy v akváriích

  • Černé štětičkové řasy (ruduchy) – jsou podobné štětce, porůstají okraje rostlin, kořeny, filtrační systém. Jedná se o velmi vytrvalou řasu označovanou za postrach akvaristů. Příčiny růstu se v internetových zdrojích různí. Mezi často uváděné faktory patří nedostatek CO2 v nádrži nebo jeho kolísavé množství, zanedbání čistoty v akváriu a příliš silný filtrační mechanismus. Boj s ruduchami bývá zdlouhavý. Je třeba eliminovat všechny výše uvedené rizikové faktory, včetně omezení nadměrného vzduchování a odstranění všech porostlých dřev (nebo jejich vyvaření). Z ryb pomáhá řasu likvidovat parmička siamská (Crossocheilus siamensis).
  • Hnědé řasy – ulpívají na skle, substrátu, dekoracích a kořenech rostlin, kde tvoří tenké hnědé povlaky. Příčinou jejich růstu bývá nedostatečné osvětlení akvária. Většinou je stačí setřít a více svítit. Likvidovat je pomáhají krunýřovci rodu Ancistrus a plži.
  • Zelené řasy – patří mezi ně řasa vytvářející tenké zelené chloupky na rostlinách (Oedogonium), slizovité zelené až nahnědlé vlákno měkké na dotek (Rhizoclonium), dlouhé zelené vlákno (Spirogyra), řasa připomínající jelení paroží vyrůstající z listů rostlin (Staghorn), zelená prachová řasa nebo zelená řasa tvořící tečkovité skvrny na listech. A samozřejmě mnohé další. V boji proti těmto druhům řas pomáhá úprava CO2 ve vodě a redukce doby osvětlení.

Aby se řasy v akváriu nemnožily ani v budoucnosti, je třeba pátrat po příčině jejich růstu, nikoliv jen ošetřovat následky. Známá pravda, kterou si časem zakusí asi každý akvarista.

Share.

Leave A Reply

AlphaOmega Captcha Mathematica  –  Do the Math