Ryby vhodné do zahradního jezírka II

0

Karasi, jeseni, líni nebo KOI kapři – to jsou ryby, které nejčastěji najdeme v zahradním jezírku. Ale co který druh k životu potřebuje a mezi jakými variantami těchto zajímavých rybek můžeme vybírat?

 

Karas obecný (Carassius carassius)

Jedná se o velmi nenáročnou sladkovodní rybu podobnou kaprovi, kterou lze chovat v obzvláště malých jezírkách. Karas je jednou z nejodolnějších ryb, snese i horší kvalitu vody, se kterou se setkáváme u jezírek bez filtračního systému. Některé zdroje dokonce uvádějí, že karasi dokáží přežít zimu bez kyslíku, pakliže je ve vodě dostatek sirovodíku. To potvrzují i společnosti zabývající se chovem ryb v zahradních jezírkách, které uvádějí, že právě karas jako snad jediná ryba může dobře přezimovat i v jezírku z poměrně mělkého plastového výlisku o objemu vody cca 1 000 l.

Karas se dožívá zhruba 10 let a nejčastěji dorůstá velikosti 20-30 cm. Výjimečně se mohou objevit i jedinci větších rozměrů. Karasi se snadno množí a v případě početnějšího chovu dokáží vodu v zahradním jezírku bez filtrace rychle znečistit. Karas je všežravec, konzumuje zooplankton, drobné vodní živočichy a části rostlin. Jedná se o hejnovou rybu vyhledávající klidnou, nejlépe sluncem prohřátou vodu. Na zimu se stahuje do větší hloubky. V přírodě osídluje také pomalu tekoucí vody (v minulosti býval hojný v povodí Labe, Odry a Dunaje).

Barevné varianty karasů: stříbrná, zlatá (karas přezdívaný „zlatá rybka“), červená, shubunkin – tříbarevná

Karas obecný

Karas obecný (zdroj: http://karasobecny.cz/)

Jelec Jesen (Leuciscus idus)

Jeseni jsou odolné a pohyblivé sladkovodní ryby vyhledávající pomalu proudící vodu. V přírodě se vyskytují snad ve všech tocích i klidných vodách Evropy. Jedná se o hejnovou rybu, která je o něco náročnější na kvalitu vody než karas nebo KOI kapr. Stejně jako karas, i tato ryba je vhodná také do prostornějšího akvária.

Jesen se dožívá zhruba 10 let a dorůstá délky až 50 cm. Řadí se mezi všežravce. Živí se částmi rostlin, hmyzem i menšími rybkami. Bez problémů přijímá také granulovaná krmiva. V zahradních jezírkách jej vídáme zejména v horní části nádrže, kde číhá na drobný hmyz pohybující se těsně nad hladinou. Návštěvníci jezírka s jeseny tak mohou pozorovat, jak tyto ryby loví hmyz za letu.

Barevné varianty jesenů: stříbrná, zlatá, modrá

Jelec jesen

Jelec jesen (zdroj: http://www.crsmsodry.cz/)

Lín obecný (Tinca tinca)

Přestože se lín drží v zahradních jezírkách až u dna, bývá některými chovateli doporučován jako vhodná ryba do okrasných nádrží. Je totiž nenáročný na množství kyslíku ve vodě a čistotu prostředí. Dobře se mu daří v mělkých zarostlých a dokonce bahnitých vodách. Zimu přežije i pod silnou vrstvou ledu. Ve volné přírodě obývá stojaté a klidně tekoucí vody, ale není hojně rozšířen. Nejčastější výskyt lína byl pozorován v Polabí.

Lín se dožívá až 20 let a dorůstá do délky až 50 cm. Přitom jeho růst není příliš rychlý – v prvních dvou letech dorůstá zhruba 20 cm, poté se přírůstky zpomalí. Jedná se o všežravou rybu, která dobře přijímá také granulovanou potravu.

Barevné varianty línů: nazelenalá, zlatá, modrá

Lín obecný

Lín obecný (zdroj: http://www.naturfoto.cz/)

Kapr KOI (Cyprinus carpio haematopterus)

Kapr KOI je ozdobným druhem kapra – odrůdou speciálně vyšlechtěnou z jeho divoké formy. Pochází původem z Japonska, kde jsou dodnes chovány ty nejkvalitnější KOI (výraz „koi“ v japonštině znamená „brokátová ryba“). V Japonsku jsou tyto ryby velmi oblíbené, symbolizují štěstí, lásku i odvážného ducha. Kapři z českých chovů, které jsou u nás zastoupeny v 99 % případů, mají nižší nároky na kvalitu vody než špičkové odrůdy šlechtěné v Japonsku. Což je dobrá zpráva pro většinu majitelů zahradních jezírek.

Kapr KOI se dožívá požehnaného věku 60 let. Může dosahovat délky 90 a více cm. Chov kaprů KOI se příliš neliší od chovu klasických kaprů. Nutnou výbavou nádrže je silná filtrace (KOI vodu velmi rychle znečistí svými výkaly) a UV lampa. Jedná se o hejnovou rybu, proto je dobré chovat ji alespoň v počtu 5 KOI. Vzhledem ke své velikosti i rychlosti růstu jsou nasazovány pouze do jezírek větších rozměrů. KOI kapři jsou všežravci, dobře snášení také granulované krmivo.

Barevné varianty kaprů KOI: nejznámější jsou ogon, kohaku, asagi, utsuri, bekko, taisho sanke, howa sanshoku

Kapři KOI

Kapři KOI

Tip: Jak má vypadat zahradní jezírko vhodné pro výše uvedené druhy ryb naleznete v samostatném článku.

Share.

Leave A Reply

AlphaOmega Captcha Mathematica  –  Do the Math