Skaláry – vysoké elegantní ryby v přiměřeně velké nádrži

0

Jeden z mýtů, který kolem chovu skalár panuje, je nutnost extrémně vysoké nádrže – ne že by vysoký sloupec vody těmto půvabným rybám s ladnými pohyby nevyhovoval, nicméně pořídit si skaláry může i chovatel s nižším (ale stále přiměřeným) akváriem.

 

Kdo by neznal skaláry. Při vyslovení jejich jména se podoba těchto ryb se zploštělým tělem vybaví i laikům akvaristikou nepolíbeným. Trochu s nadsázkou je možné říci, že se skaláry staly synonymem pro eleganci z řad rybí říše.

Z čeledi cichlid (vrubozovitých)

Domovem skalár jsou jihoamerické řeky. Od největší z nich, Amazonie, převzaly své pojmenování  nejčastěji chované skaláry amazonské (Pterophyllum scalare), dosahující výšky až 20 cm. Známými jsou také u nás nepříliš rozšířené skaláry vysoké (Pterophyllum altum), vyznačující se podstatně obtížnějším chovem (dílem právě kvůli své výšce, která vč. ploutví dosahuje kolem 40 cm).

Díky neustálému křížení je v současnosti vyšlechtěno velké množství variet skalár. Chovatel může vybírat nejen podle nároků jednotlivých forem, ale též podle zbarvení, které je velmi pestré: skaláry s pruhy i bez pruhů, skaláry zlaté, stříbrné, zelené, černé, bílé, tečkované a jejich barevné kombinace.

Skaláry amazonské

Skaláry amazonské (zdroj: http://akvariumnyerybki.ru/)

Výška nádrže pro skaláry

Vzhledem ke stavbě a velikosti těla skalár je zřejmé, že nemohou být vypuštěny do akvária s 20 cm vody. Skaláry zkrátka nejsou vhodné do nízkých nádrží. Pro plnohodnotný život ale nepotřebují ani nádrže přes metr vysoké, jak se dříve věřilo. Vysoká nádrž skalárám rozhodně neublíží, dobře se v ní však nebude dařit některým doplňkovým druhům ryb a rostlinám. Ale pěkně popořadě. Pro skaláry amazonské je vhodné akvárium vysoké alespoň 50 cm (což je poměrně běžná výška akvárií). Jinak jsou na tom skaláry vysoké, které je třeba umístit do nádrže o výšce alespoň 100 cm.

Faktory, které mluví proti příliš vysokým nádržím

Pokud nechcete chovat skaláry, které vyžadují opravdu vysoký sloupec vody, z hlediska péče o akvárium je dobré držet se s jeho výškou raději při zemi. Proč?

  • Špatné světelné podmínky u dna hlubokých nádrží brání zde zasazeným rostlinám v růstu. Interiér akvária se pomalu plní řasami (zejména tehdy, vzniká-li v akváriu nerovnovážný stav v podobě nedostatku světla a přebytku živin).
  • Na dno hlubokých akvárií (nad 60 cm) těžko dosáhnete, špatně se v nich provádí údržba dna.
  • Vysoký vodní sloupec redukuje výběr některých doplňkových ryb. Chcete mít jistotu? Skaláry se velmi dobře snášejí s terčovcemi.
Akvárium pro skaláry

Akvárium pro skaláry (zdroj: http://www.akva.sk/)

Tolik potřebný prostor

Velikost nádrže ideální pro skaláry čítá alespoň od 150 l, přičemž v tomto objemu vody je vhodné chovat pouze jeden pár. Doplňkovými druhy ryb jsou krunýřovci, pancéřníčci, větší tetry a menší cichlidy. Nevhodnými společníky skalár jsou naopak oblíbené parmičky čtyřpruhé, které někdy skalárám okusují jejich krásné ploutve.

Skaláry jsou mírumilovné ryby – dokud nedojde ke tření

Nenastane-li čas jejich námluv, jsou skaláry klidné a mírumilovné (alespoň za předpokladu, že mají dostatek prostoru). Jakmile si v akváriu najdou místo určené k nakladení jiker a začnou jej „čistit“, je třeba mít se na pozoru. Skaláry v této době zvyšují svou agresivitu a mohou začít likvidovat jiné ryby. Tomuto chování lze zamezit přesunem skalár do akvária vyhrazeného ke tření.

Potěr skalár je nejčastěji umístěn na nechráněných místech, jako jsou listy rostlin, dekorace či stěny nádrže. Skaláry svůj potěr hlídají a zajišťují optimální provzdušňování. Pokud jsou však v této citlivé době stresované, své mladé začnou požírat. Podaří-li se akvaristům ochránit je v této citlivé době od stresových událostí, projeví se skaláry jako velmi pečliví rodičové.

Skalára vysoká

Skalára vysoká (zdroj: http://images1.ratemyfishtank.com/)

 

Zdroj náhledového obrázku: http://www.akva.sk/

Share.

Leave A Reply

AlphaOmega Captcha Mathematica  –  Do the Math