Vivárium a jeho druhy – aneb co všechno lze chovat a pěstovat

0

Pro ty, kterým málo zažitý pojem „vivárium“ nic neříká, jedná se o zařízení uzpůsobené k chovu různých druhů živočichů a rostlin – zahrnuje akvária, terária, akvaterária, rostlinária, paludária, insektária a jiná „ária“. Co všechno je možné doma chovat či pěstovat?

 

Zažité výrazy „akvárium“ a „terárium“ zná snad každý. Méně známé jsou však pojmy z okrajového chovatelství či dokonce pěstitelství. Pojďme si v nich udělat jasno. Třeba si pak také pořídíte nějaké to „vivárium“ – ať již určené pro živočichy nebo výhradně pro rostliny.

Akvárium

Jedná se o skleněnou nebo plastovou nádobu naplněnou vodou, která je určena k chovu sladkovodních nebo mořských ryb, jiných vodních živočichů a vodních rostlin. Akvária mohou být velmi malá, od objemu několika mála litrů až po miliony litrů (např. v Monterey Bay Aquarium v Kalifornii naleznete akvárium simulující ekosystém chaluhového lesa o obsahu 1,3 milionů litrů a v čínské provincii Kuang-tung zase akvárium Cheng-čchin o velikosti nádrže 22,7 milionů litrů slané vody).

Terárium

Spolu s akváriem se jedná o nejrozšířenější vivárium. Terária jsou určená k chovu obojživelníků a plazů. Prostředí terária by mělo simulovat domácí biotop svých obyvatelů. Podle jejich druhu rozlišujeme terária pouštní, tropická a standardní. Některá terária musí být uzavřena ze všech stran a opatřena síťkou nebo malými otvory pro větrání. Svůj domov může v teráriu nalézt jak ještěr, tak třeba suchozemská želva nebo africká achatina.

Akvaterárium

Je hybrid mezi akváriem a teráriem. Jedná se o skleněnou či plastovou nádrž rozdělenou na vodní a suchozemskou část. Obyvatelé akvaterárií jsou např. vodní želvy, které by se neobešly jak bez vody, tak bez souše – potravu přijímají výhradně ve vodě, na souši odpočívají a kladou vajíčka.

Rostlinárium

Rostlinárium nebo také rostlinné terárium je zpravidla skleněná nádoba určená výhradně k pěstování rostlin. Neobývají ji žádní živočichové. Setba rostlin v rostlináriu napodobuje jejich přirozený růst ve volné přírodě. Oproti obyčejným květináčům nabízejí svým majitelům pohled do „divoké“ zahrady.

Paludárium

Jedná se o další hybrid, tentokráte mezi rostlináriem a teráriem určeným pro živočichy (neboli také o speciální případ akvaterária). Paludária bývají nejčastěji řešena jako tropická, simulující prostředí tropického pralesa s instalovaným vodním prvkem (mohou obsahovat třeba malý močál). Taková paludária bývají domovem obojživelníků, např. tropických žab. Mimochodem, právě tyto žáby bývají začínajícími chovateli čím dál častěji vyhledávány pro své pestré zbarvení a relativní snadnost chovu.

Insektárium

Jedná se o vivárium určené k chovu hmyzu a jiných členovců. Obyvatelé insektárií mohou být třeba strašilky, brouci, švábi, cvrčci, kobylky, pavouci aj. Chovatelé některých druhů plazů a obojživelníků pěstují v insektáriích živou potravu pro své zvířecí svěřence.

Formikárium

Jedná se o speciální druh insektária. Toto vivárium je určené k chovu mravenců. K dostání jsou buď formikária plně připravená – plněná speciálním gelem, ve kterém si mravenci sami hloubí chodbičky, anebo jen zčásti připravená – chodbičky mravencům vytváří kupující sám.

Další druhy vivárií aneb jiná „ária“

Jak se rozšiřuje chovatelství okrajových druhů živočichů nebo pěstitelství specifických druhů rostlin, vznikají také nové druhy vivárií. Takovým příkladem může být mechárium (speciální druh rostlinária zaměřeného na pěstování mechů) nebo penguinarium (terárium pro tučňáky – jedno takové je v Praze).

Share.

Leave A Reply

AlphaOmega Captcha Mathematica  –  Do the Math