Žáby v zahradním jezírku – jak je přilákat a co dělat, když se přemnoží

0

Žáby do zahradního jezírka není možné jen tak přemístit. Musíme je přilákat. Ale jak a co dělat, když nám žabí koncert přeroste přes hlavu a tito užiteční obojživelníci se v zahradě přemnoží?

 

Přání řady majitelů nově zbudovaných zahradních jezírek je umístit do nového vodního obydlí žáby (případně i jiné obojživelníky). Není to ale tak jednoduché. Na žáby je třeba si počkat. Vzít osamělou žabku a vypustit ji do vody je zárukou leda toho, že ihned odskáče pryč. Většina druhů vyhledává stojaté vodní plochy jen v době páření a kladení vajíček. Ke svému životu vodu nepotřebují. To je případ i nejčastějšího návštěvníka zahradních jezírek, ropuchy obecné. Naproti tomu skokan zelený nebo skokan skřehotavý jsou vyloženě „vodní“ druhy, které obývají vodní plochy po celý rok.

Jaká voda je pro žáby správná?

Rozhodně čistá. Žáby vyhledávají klidné vody prosté pesticidů, chloru a jiných chemických čistidel. Zabydlí se v přírodním jezírku, nikoliv v bazénu s chemicky udržovanou vodou nebo s vodou z vodovodu. Řada majitelů koupacích jezírek používá k udržení čistoty vody vodní filtry. Ty jsou však pro účely rozmnožování žab nevhodné, jelikož vtáhnou jejich vajíčka. Tím se rozmnožovací cyklus přeruší a žáby se napřesrok nevrátí. Žáby jsou totiž velké cestovatelky – pamatují si svou „rodnou louži“. V dospělosti jsou za ní schopny cestovat i několik kilometrů, aby v ní nakladly svá vajíčka. Jakým způsobem ji poznají, lámalo vědcům hlavu poměrně dlouho. Nyní se již ví, že správnou orientaci získávají díky čichu, sluchu, zraku a dokonce i podle hvězd na obloze.

Úprava zahradního jezírka pro žáby

Kdo touží po koncertním představení těchto zajímavých obojživelníků, měl by upravit břeh zahradního jezírka tak, aby žábám vyhovoval. Alespoň jedna strana jezírka by se měla do vody postupně svažovat, přičemž dno jezírka  by mělo být výškově odstupňované. Tím se zabrání pádu živočichů do jezerních hlubin i jejich nemožnosti dostat se zpět na pevninu. Aby se žáby cítily bezpečně, je jim třeba dopřát i vyhovující úkryt. Ten zajistí hustě osázené strany jezírka rákosím. V případě větších vodních ploch jsou žádané také vodní rostliny, poskytující dostatečný úkryt žabím pulcům. Vhodné jsou lekníny, modrásky, ostřice nedošáchory, lakušník vodní či růžkatec ponořený.

Proč jsou žáby na zahradě užitečné

Pulci jsou přírodní čističkou zahradních jezírek – živí se vodními řasami a drobným hmyzem včetně komárů a jejich larev. Žabí druhy, které se v jezírku zdrží jen po určitou dobu a pak odskáčou pryč, se ve stinných částech zahrady živí různými druhy hmyzu. Likvidují červy, housenky, brouky, ale i slimáky a šneky. Tím zahradě velmi účinně pomáhají.

Co dělat, když se žáby v zahradě přemnoží?

Pokud žabího kvákání už máte dost (nebo v horším případě začne vadit vašim sousedům), existuje poměrně jednoduchá rada. Nasaďte do jezírka ryby. Ty jsou přirozenými nepřáteli žab – živí se jejich nakladenými vajíčky a malými pulci. Pokud své jezírko zarybňovat nechcete, mělo by stačit jen vyčkat. Příroda je i v dnešní moderní době obdařena samoregulujícím mechanismem a žabí kvákání přirozené nepřátele (např. čápy a krtky) přiláká. Pakliže čekat na spásnou ruku přírody nechcete, nabízí se ještě dvě řešení. Prvním je pořízení filtračního zařízení, které žáby připraví o jejich mladé nebo přeměny vaší stojaté vodní nádrže na tekoucí přibudováním malého vodopádu či kaskády. Tedy cokoliv, co by stojatou vodu změnilo na tekoucí.

Ryba pro velmi malé zahradní jezírko

Kdo by chtěl žabí populaci ve svém jezírku „vymýtit“ prostřednictvím chovu ryb, přinášíme tip na rybu vhodnou i do velmi malých jezírek z plastových výlisků. Prakticky jedinou možnou rybou pro objem vody cca 1 m3 je karas obecný. Jedná se o nenáročnou rybu, na jejíž pořízení si mohou troufnout začátečníci. V případě zakoupení více kusů těchto ryb pozor na to, že se poměrně snadno rozmnožují a vodu dokáží rychle znečistit – doporučované je tedy pořízení filtračního zařízení (ostatně jako v případě chovu jakýchkoli ryb).

Share.

Leave A Reply

AlphaOmega Captcha Mathematica  –  Do the Math