Zahradní jezírko s rybami nebo se žábami?

0

Kdo touží po vodní ploše ve své zahradě, musí se dřív nebo později rozhodnout, jaký účel bude jeho zahradní jezírko plnit. Chcete, aby se stalo domovem žab, anebo se raději zabezpečíte proti nechtěným komárům pořízením ryb?

 

Vše dohromady mít dost dobře nelze. Pokud při lenošení na zahradě nechcete odhánět hejna komárů a současně se myšlenky na zahradní jezírko nevzdáte, zbudujte si takové, do kterého nasadíte ryby. Ty za krátký čas zkonzumují veškeré komáří larvy a vás zbaví nepříjemného hmyzu okupujícího stojaté vody.

Ryby versus žáby

Ryby ovšem nepojídají jen larvy komárů, ale také vajíčka jiných vodních živočichů – např. žab včetně jejich pulců. Chcete-li slýchat žabí koncerty za nocí, rozmyslete si, co je pro vás důležitější. Určitým kompromisem může být zahradní jezírko s velmi mělkou částí, na kterou se ryby nedostanou (případně bude proti rybám zabezpečena). Taková část může být vyhrazena pro obojživelníky: žáby a jiné obyvatele vodních mělčin. Problémů s komáry se tím ovšem zbavíte jen z části, protože se jim na těchto plochách bude poměrně dařit.

Přínos žab pro zahradní jezírko

Žáby se bez klidných stojatých vod nemohou rozmnožovat. Každoročně se vrací tam, kde se narodily, aby zde nakladly vajíčka a vychovaly novou generaci mladých žabek. Pokud se vám pulci vylíhnou v zahradním jezírku, pročistí jej od vodní řasy, kterou se živí. Zahubí také řadu bezobratlého hmyzu a jeho larev. Oproti rybám se však žáby v jezírku dlouho nezdrží. U většiny druhů se jedná jen o několik týdnů v době rozmnožování a kladení vajíček – ke svému „běžnému“ životu totiž vodu nepotřebují. Dobře se jim daří ve stinné a vlhké části zahrady. Zde likvidují hmyz, červy, housenky ale i slimáky nebo šneky.

Jak se vyhnout komárům s vodou na zahradě

Komu to pozemek a finance umožní, může si na zahradě vybudovat menší vodopád nebo alespoň kaskádu či potůček. Tím se zaručeně vyhne komářímu líhnutí, jelikož tento hmyz pro své rozmnožování dává přednost klidné hladině (mladí komáři se proto nezřídka vylíhnou v barelech plných vody, nevysychajících kalužích nebo střešních okapech). Pořízením vodopádu odpadne také práce s nasazením ryb a jejich zimováním (pakliže jejich umístění do zahradního jezírka, typicky spojeného s vodopádem, není vašim cílem). Proudící voda ovšem odežene také žáby a jiné obojživelníky, kteří vyhledávají menší klidné vodní plochy.

Správná poloha pro zahradní jezírko

Ideální je částečně stinné místo, na které slunce svítí zhruba 6 hodin – tato doba je dostačující pro bujný růst rostlin kolem jezírka. Jezírko by nemělo být umístěno přímo pod stromy, aby jej padající listí či jehličí neznečišťovalo (pakliže na jiném místě nemůže být, vhodné je pořízení speciální sítě, která bude listí zachytávat). Umístění pod stromy není dobré ani kvůli jejich kořenovému systému – je-li jezírko realizováno pomocí jezírkové fólie, může časem dojít k jejímu protržení. Vhodné je zapracování jezírka co nejvíc do krajiny (jezírko bude vypadat přirozeněji).

Zahradní jezírko určené pro chov ryb

Jezírko určené pro osazení rybami by mělo mít jednu část hlubokou minimálně 90 cm – tato hloubka je dostatečná pro jejich zazimování. V případě mělčích jezírek je nutné ryby přemístit jinam. Rozloha jezírka je závislá na velikosti vašeho pozemku a preferencích. Paradoxně platí, že větší jezírka se udržují snáze než ta menší – lze u nich poměrně dobře nastartovat „samočisticí funkci“. Což bohužel neplatí u jezírek s rybami. V jejich případě se raději spolehněte na výkonné filtrační zařízení.

Pozor na výkyvy teploty a dostatek kyslíku

Čím menší a mělčí jezírko, tím více je náchylné na výkyvy teploty. Ty jsou pro ryby nevhodné. Pro udržení stabilní teploty napomáhá částečné zakrytí hladiny vodními rostlinami – nejčastěji lekníny. Pomoci může i stínění ve formě kamenného valu nebo okrasné zídky. Teplotní výkyvy mají, obzvláště v letním období, za následek množení řas a ubírání kyslíku (důsledkem nastartování fotosyntézy je jej nejméně v ranních hodinách). Pomoci si můžete zcela přírodní cestou – instalací malého vodopádu nebo provzdušňující kaskády a pravidelným čištěním jezírka.

 

Share.

Leave A Reply

AlphaOmega Captcha Mathematica  –  Do the Math