Zásady bezpečného krmení vodní želvy

0

Vodní želvy nejsou jen roztomilými mazlíky, ale především dravci. Ke krmení přistupujeme obezřetně, abychom zabránili vlastnímu poranění. Aby želva neznečistila své akvaterárium, na krmení ji raději přeneseme jinam.

 

I když vodní želvy dýchají plícemi (jsou plazi, nemají žábry), ke svému životu vodu potřebují. Mohou být sice na souši, ale nemohou zde přijímat potravu. Tu, i když je jim podána na pevnině, si do vody odnesou a teprve zde zkonzumují. Voda je pro život vodních želv zkrátka nezbytná.

Akvaterárium pro vodní želvy

Než přistoupíme ke konkrétnímu způsobu krmení, povězme si něco málo o životním prostoru, který musíme želvám vybudovat, chceme-li si je pořídit. Akvárium, resp. akvaterárium, musí obsahovat jak souš, tak vodní část. Ta by měla zabírat až ¾ plochy nádrže. Želvy jsou výbornými plavci, proto je vždy umísťujme do akvária, které lze naplnit vodou do výšky alespoň 2x takové, jaká je délka želvy. Dá se říci, že čím více vody, tím lépe, ale ani na suchou část akvaterária nelze zapomenout. Želvy by na ni měly mít dobrý přístup a také její rozloha by měla být alespoň dvojnásobná, než želví tělo (chováme-li pouze jednoho jedince – u více želv plochu zvětšujeme).

Pozor na kousnutí od vodní želvy

Budeme-li dodržovat „běžná bezpečnostní opatření“, žádná újma nehrozí – nicméně si je třeba uvědomit, že vodní želvy nejsou zvířátky, s nimiž si je možné jen tak ve vodě „hrát“. Vodní želvy nemají zuby, ale velmi silné čelisti se zrohovatělou částí, jejichž stisk může způsobit poměrně bolestivé zranění. Větší želvy bez problémů prokousnou dospělému člověku kůži. Sílu jejich čelistí je možné bezbolestně pozorovat třeba v akvateráriu s více jedinci. Nemusíte chovat ani dva samce, stačí samce a samici, abyste již po krátké době zpozorovali, jak se vzájemně okusují. Želví kůže je sice silná, ale větší a silnější jedinec dokáže slabšímu bez problémů ukousnout třeba i část ocasu.

Želva nádherná

Želva nádherná (od r. 2016 patří na seznam zakázaných živočichů EU)

Čím krmit vodní želvy

Tito studenokrevní živočichové dobře přijímají granulovaná krmiva. Ta bývají obohacena o různé minerální látky a vitaminy. Můžeme podávat také menší kousky syrového masa (obzvláště chutné je to libové), moučné červy, žížaly, nitěnky (ty jsou vhodné zejména pro mladé želvy), menší rybičky. V běžném zverimexu jsou k dostání zamražené, doma je tedy stačí jen rozmrazit vložením do misky s teplou vodou.

Zásady bezpečného krmení

  • V době krmení nedáváme k želvě ruce tak, aby nás mohla kousnout.
  • Potravu raději podáváme pinzetou. Např. kousky syrového masa naházeného do vody želvy často „přehlédnou“. Maso se nehýbe a tudíž neláká jejich pozornost. Je to možná překvapivé, ale bývá lepší dávat jim maso po jednom až k puse.
  • Nemáme-li k dispozici pinzetu a potřebujeme želvě přistrčit kus jídla (což není výjimečné např. u starších méně obratných želv), vezmeme potravu mezi prsty tak, aby čelisti želvy sjely maximálně po našich nehtech a nedotkly se kůže prstů.

Opatrnost také při manipulaci se želvou

Pokud jsou želvičky ještě malé, je pravděpodobnost kousnutí, při kterém dojde k poranění, velmi malá. Mladé želvy ve svých čelistech ještě nemají dostatečnou sílu a děti si tak s nimi mohou poměrně bezpečně „hrát“. Želvy ale rostou a čím jsou starší, tím je i stisk jejich čelistí silnější. Pozor si je třeba dát např. při čištění krunýře vodní želvy, který obrůstá řasou. Želvy čištění příliš nemilují a někdy tak při něm mají tendenci kousat.

Želva ozdobná

Želva ozdobná

Na krmení do zvláštního akvária

Ale zpět k samotnému krmení. Tím, že si vodní želvy stahují potravu do vody, kde ji konzumují, vodu znečišťují. Je proto dobré je na krmení přesunout do jiného akvária. Může se jednat i o mísu naplněnou několika centimetry vody. Želvě tak vytvoříme dobré prostředí pro přijímání potravy a vodu domovského akvária uchráníme před masivním znečištěním nesnězeným krmivem a případně i výkaly.

Share.

Leave A Reply

AlphaOmega Captcha Mathematica  –  Do the Math