Závojnatky | Jak obtížný je jejich chov?

0

Přemýšlíte nad pořízením závojnatek a nevíte, zda jsou nenáročné? Na internetu najdete různé protichůdné názory, pravdou však je, že chov závojnatky má svá specifika. Aby tyto ryby spokojeně žily (a nejen přežívaly), je třeba připravit jim dostatečně vyhovující prostředí.

 

Kolem závojnatek panuje několik mýtů, mezi nimi i ten, že se jedná o ryby, které jsou zcela nenáročné, lze je chovat téměř za všech okolností a snesou prakticky vše. Tak to však není. Blízký příbuzný závojnatky, karas obecný (Carassius carassius), je sice rybou, která vydrží ledasco, nicméně toto o závojnatkách říci nelze. Závojnatka byla vyšlechtěna z karase zlatého (Carassius auratus) a dlouhým procesem šlechtění ztratila část ze své rodové odolnosti.

Pozn.: Omyl s pověstnou odolností závojnatek plyne zřejmě ze skutečnosti, že právě karas obecný je snad jedinou rybou, která přežije zimu i v malém zahradním jezírku z mělkého plastového výlisku (tato sladkovodní kaprovitá ryba je skutečným vzorem houževnatosti).

Karas obecný

Příbuzný závojnatky karas obecný, k jehož odolnosti bývají závojnatky mylně připodobňovány (zdroj: http://karasobecny.cz/)

Závojnatky jsou náročné především na teplotu vody

Závojnatek je k dostání spousta variet a zbarvení. Některé jsou velmi levné (jedna závojnatka cca 50 Kč), jiné – pocházející ze speciálních chovů a prošlé precizním šlechtěním – mohou vyjít až na desetitisíce korun. Tj. není závojnatka jako závojnatka. Logicky se tedy různí i jejich nároky na život. Dá se říci, že čím vyšlechtěnější forma závojnatky, tím je citlivější a náchylnější. Barevné závojnatky s dlouhými dělenými ploutvemi vyžadují vodu o teplotě alespoň 20°C. Ovšem jsou i takové variety závojnatek, které potřebují vodu teplou 22°C a více. Vždy si proto zjistěte požadavky právě vašich vyhlédnutých rybek.

Závojnatky potřebují vzduchování

Dalším tradovaným mýtem je, že závojnatky nepotřebují vzduchování. Potřebují. Jsou stejně tak náročné na kyslík ve vodě jako ostatní akvarijní ryby. Jinými slovy, opět nelze srovnávat závojnatky a karase obecného, který je na obsah kyslíku ve vodě méně náročný.

Jaká je závojnatka

Jedná se o poměrně velkou rybu. Dorůstá velikosti kolem 16 cm. Vyniká komplikovanou stavbou ocasní a řitní ploutve. Díky neustálému křížení těchto na pohled velmi efektních ryb jich již existuje nespočet variet. Mezi nejznámější a nejdostupnější formy patří závojnatka čínská (Carassius auratus auratus var. Bicaudatus), známá též jako teleskopka nebo vějířnatka. Dožívá se zhruba 10 let, ale je třeba počítat s tím, že délka jejího života je přímo odvislá na stupni šlechtění a samozřejmě na životních podmínkách.

Závojnatka čínská

Závojnatka čínská (zdroj: http://www.biolib.cz/)

V čem chovat závojnatku

Závojnatka je společenská ryba, která k plnohodnotnému životu potřebuje dostatek prostoru. Je vhodná zejména do akvária osídleného rybami stejného druhu. Samotný jedinec v nádrži strádá, proto je dobré pořídit alespoň pár. Vzhledem k velké produkci trusu je lepší umístit závojnatky do 200 l nádrže (minimum je 50 l na závojnatku) a nádrž častěji odkalovat. Pokud jsou v nádrži spolu se závojnatkou také rostliny, je třeba dbát na jejich dobré přichycení v půdě – osvědčené je usazení rostlin do květináčů nebo jejich obložení velkými kameny. Mají-li závojnatky hlad, ryjí v substrátu, čímž by mohly rostliny uvolnit a poškodit jejich kořenový systém.

Závojnatky ve skleněné kouli?

Umísťovat závojnatky do skleněných koulí je trend z doby počátku televize a českých seriálů (stačí vzpomenout třeba na slavnou filmovou komedii Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách). Pokud by byla koule dostatečně velká (tj. minimálně 50 l na jednu závojnatku), zřejmě se nedá nic namítat. Realitou však zůstává umísťování ryb do koulí podstatně menších, které nároky závojnatek na životní prostředí zkrátka nesplňují. Kromě omezeného životního prostoru je v malých koulích problematické také umístění filtračního systému a vzduchování. Pakliže se vám koule přese všechno líbí a chcete ji mít třeba na pracovním stole, zřiďte si v ní raději rostlinárium nebo mechárium.

Závojnatky v akváriu tvaru koule

Závojnatky v akváriu tvaru koule (zdroj: http://i.idnes.cz/)

 

Zdroj náhledového obrázku: http://www.infomascota.info/

Share.

Leave A Reply

AlphaOmega Captcha Mathematica  –  Do the Math