Zvíře ve školce aneb výhody a nevýhody pro dítě

0

A je to tu. Dítko, které teprve před nedávnem přišlo na svět, nastupuje do školky. S kým se tam setká? Kromě nových kamarádů a učitelů možná i se zvířaty. Některé školky totiž nesází jen na hry či didaktické pomůcky pro nejmenší, ale seznamují děti i s chovem drobných živočichů.

 

Pokud se ve školce k pořízení zvířete rozhodnou, volba padá zpravidla na málo náročné živočišné druhy. Nejčastějšími obyvateli tříd a chodeb jsou tak křečci, morčata, zakrslí králíci, rybičky nebo želvy. Jejich soužití s dětmi bývá pokojné a tak chov v prostorách školky většinou schvalují i rodiče.

Zakrslý králík

Zakrslý králík

Výhody chovu zvířete ve školce

Přechod z rodičovské náruče do skupiny cizích dětí a dospělých je pro každé dítě zkouškou psychické i fyzické připravenosti. Někteří nástup do školky zvládnou velmi dobře, jiní se s novým kolektivem sžívají jen obtížně. Jak může zvíře pomoci?

  • Stmelení kolektivu

Živočich ve školce plní roli jakéhosi prostředníka. Ostýchaví jedinci se při kontaktu se zvířetem snáze uvolní a zklidní. Živý tvor napomáhá v navozování verbálního kontaktu. Děti mezi sebou snáze naleznou společnou řeč. V době smíšených školek je přínosem i fakt, že starší přirozeně pomáhají mladším v péči o zvíře.

  • Poznávání živočicha

Svět je pro dětské oko úžasné místo. Je tu tolik nových věcí, které je zapotřebí prozkoumat a pochopit. Učitelé svým malým svěřencům představují živočicha a seznamují je s jeho životem a potřebami.

  • Zodpovědnost při péči

Co dospělí ví, dítě ještě netuší nebo dostatečně nechápe. Zvíře není jen na pohrání, potřebuje dlouhodobou péči. Co učitelé na tomto pěkném příkladu z praxe snadno vysvětlí? Třeba to, že se živočich sám nedostane z terária ven, sám nezíská potravu a ve svém příbytku si ani sám neuklidí.

  • Láska ke zvířeti

Vnímání zvířete coby mazlíka se výrazně liší v závislosti na věku dítěte. Do 3 let dítě zvíře jako společníka nevnímá. Spíše si zvyká na to, že samo není středem pozornosti. Jeho potřeby si začne uvědomovat až v předškolním věku.

  • Zvládání vlastních pocitů

Předškolní věk se nese ve znamení rozbouřených emocí – dítě zvíře buď miluje, nebo se ho bojí. Je natěšené, nezvládá čekání na kontakt, silně prožívá všechny neočekávané reakce zvířete. Pod dohledem učitelů se učí vše postupně kontrolovat. Přílišnou netrpělivost krotit a nemístné obavy zahánět.

  • Koloběh života

Nic netrvá věčně a může se stát, že zvíře uhyne. Děti v předškolním věku úmrtí ještě nejsou schopny pochopit. S odchodem živočicha se zpravidla rychle vyrovnají. Učitelé i rodiče mohou situace využít a společně si povykládat o běhu života.

Achatina

Oblovka – obří šnek (zdroj: http://www.ireceptar.cz/)

Nevýhody chovu zvířete ve školce

Nic nemá jen klady, nějaký ten zápor se vždycky najde. Oproti pozitivům jsou nevýhody chovu v dětském kolektivu ale spíše zanedbatelné.

  • Drobné úrazy

Kdo si nedá pozor, dostane za vyučenou. Ale jen lehce. Může se stát, že při neopatrné manipulaci křeček, morče, želva či jiný živočich (kromě naprosto neškodných oblovek nebo rybiček) dítě kousne. Taková zranění ale nebývají nikterak vážná a mají spíše výchovný účinek.

  • Alergie na zvíře

U citlivých jedinců může dojít ke vzniku alergických potíží. Pokud je živočich umístěn v samostatném teráriu a dítě se o něj nemusí samo starat, bývají problémy zcela minimální. Pomůže také přesun zvířecího obydlí z třídy na chodbu.

  • Strach ze zvířete

Živý tvor může u některých dětí vzbuzovat obavy a strachy, které většinou časem odezní.

Morče

Morče

Drobný nebo větší živočich?

I když se většina školek zřejmě zaměřuje na chov menších a spíše nenáročných zvířat, najdou se i takové, které dětem pořídí psa nebo kočku. Setkat se v roli rodiče můžete i s exotičtějšími zvířaty, třeba s agamou.

A co vy, preferujete školku se zvířetem nebo bez?

 

Share.

Leave A Reply

AlphaOmega Captcha Mathematica  –  Do the Math